Hıristiyan Haber

Kilisede tarihi hırsızlık

Kilisede tarihi hırsızlık
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2921 Beğen : 0

Mardin'in Savur'un Süryanilerin çoğunlukta yaşadığı Dereiçi Köyü'nde bulunan Mor Yuhanun Kilisesi, son 10 yıl içerisinde 3'üncü kez soyuldu. Her Pazar günü ayin yapılan kiliseye geçen Pazar günü yapılacak ayin öncesi temizlik yapmak üzere giden köylüler, kilise kapısının kırık olduğunu gördü. İçeri girince de tarihi çan ve İncil'in yerinde olmadığını gören köylüler durumu jandarmaya haber verdi. Köye gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri, yaptıkları çalışmadan sonra çalınan tarihi çan ve İncil'in bulunması amacıyla çalışma başlattı.

DAHA ÖNCE DE 2 KEZ ÇALINMIŞ

Dereiçi Köyü Muhtarı İlyas Dal, Pazar günü ayin öncesi kiliseye geldiğini ve kapının kırık olduğunu görtüğünü belirterek şöyle dedi:

"İçeri girdiğimizde 1700 yıllık çan ve İncil'in yerinde olmadığını gördük. Başka ne götürmüşler bilmiyorum. Ama çan ve İncil yerinde yoktu. Durumu jandarmaya bildirdik. Jandarma gelip tutanak tuttu. Eminim kısa zamanda bulunacak. Çünkü daha önce de çan ve İncil iki kez çalınmıştı ama bulunmuştu. Allah onlara bırakmaz."

AVRUPA'YA GİTMEK İSTEMİYORUM

Muhtar İlyas Dal, 7 çoğunun olduğunu, birinin Avusturya'da diğerlerinin ise İsveç'te yaşadığını belirterek şunları söyledi:

"Doğup büyüdüğüm bu topraklardan başka bir toprak benim için geçerli değildir. Çocuklarım, beni de Avrupa'ya götürmek istiyor. Avrupa'ya giden geri gelmiyor. Bu yüzden ben gitmek istemiyorum. Bazı Süryaniler gelip burada modern, lüks evler yaptı ama hepsi boş. Gelip burada yaşayan yok. Buradan çağrı yapıyorum, gelin topraklarınıza sahip çıkın, hiç olmazsa yılda bir topraklarınızı görün diyorum."

KİLİSE 5 YIL ÖNCE RESTORE EDİLMİŞ

Dereiçi Mor Hanne Kilisesi'ndeki tarihi çan ve İncil'in çalınması haber Savur İlçesi'nde de tepkiyle karşılandı. Savur Belediye Başkanı Eşref Ayaz, "Savur'daki Müslümanlar olarak Süryani kardeşlerimize karşı mahçup olduk, gerçekten bu olay beni ve ilçe halkını çok üzdü. Ayda bir kaç defa toplanan Süryani kardeşlerimiz bu kilisiye gidip ayin yapıyordu. Bu kilise 5 yıl önce de restore edilmişti. Bu hırsızlığı yapanlar Allahtan belasını bulacaktır" diye konuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler