Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Kendirli Kilisesi, kültür merkezi oldu

Kendirli Kilisesi, kültür merkezi oldu

Kendirli Kilisesi, kültür merkezi oldu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1985 Beğen : 0

Gaziantep'te 1860'lı yıllarda yapılan ve Napolyon Bonaparte'nin de maddi destek verdiği belirtilen Kendirli Kilisesi, kültür merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

Atatürk Bulvarı'nda daha sonra sinema ve öğretmen evi olarak kullanılan bina, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı düzenlemelerin ardından "Gazi Kültür Merkezi" olarak hizmete girdi.

Binada, animatik robotu yaptırılan Atatürk'ün yanı sıra Antep savunmasının önemli isimlerinden kahramanlarından Şahinbey, Özdemirbey, Karayılan gibi birçok halk kahramanın tanıtımı yapılıyor.

Belediye Başkanı Asım Güzelbey, yaptığı yazılı açıklamada, eski bir kilise olan binanın yapımının 1860'lı yıllara dayandığını belirtti.
Yapımında Napolyon Bonaparte'nin maddi destek gönderdiği yönünde bilgiler bulunduğunu ifade eden Güzelbey, binaya, öğretmen evi olarak kullanıldığı 1970'li yıllarda müdahaleler yapıldığını vurguladı. Buna bağlı olarak binanın tarihi özelliğinin kısmen bozulduğuna işaret eden Güzelbey, şunları kaydetti:
"Binanın hiçbir şekilde restorasyon işine girmeden, Gaziantep halkına bir kültür merkezi olarak kazandırmak için harekete geçtik. Binanın aslını bozmadan yapılan düzenlemeyle binayı kültür merkezi olarak kente kazandırdık. Merkezde Türkiye'de ilk defa yapılan 3D tekniğiyle, Antep savunmasının kahramanlarını, Antep savaşının anlatıldığı kısa bir canlandırmayı ile Atatürk animatik robotunu görme imkanı olacak."
Projenin benzerini bir ABD gezisinde Başkanlar Müzesi'nde gördüğünü aktaran Güzelbey, kendilerinin de Atatürk için böyle bir çalışmayı hayata geçirdiklerini vurguladı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler