Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Katoliklerin Sayısı Bir Yılda 25 Milyon Arttı

Katoliklerin Sayısı Bir Yılda 25 Milyon Arttı

Katoliklerin Sayısı Bir Yılda 25 Milyon Arttı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1649 Beğen : 0

2005 ile 2013 yılları arasında dünya çağında vaftiz olan Katolik kişi sayısı hızlı bir artış gösterdi. Bu süre zarfında yüzde 12 gibi bir artışla Katoliklerin sayısı bin 2 yüz 54 milyona ulaşmış oldu.

Yeni veriler işlenmeden önce 2013’te yapılan araştırmada dünya nüfusunun yüzde 17.68’ini Katolik nüfus temsil etmekteydi.

Katolik nüfusun büyümesi özellikle Amerika ve Afrika’da arttığı, Asya ve Avrupa’da neredeyse değişmediği ve Okyanusya’da ise daha az olduğu gözlemlendi.

Fides haber ajansının verdiği bilgilere göre, dünyada 73 bin Katolik anaokul,45 bin ortaöğretim okulu ve 5 bine aşkın hastane bulunuyor. Bir yıl kadar kısa bir zaman içerisinde rahip sayısı 1000’e kadar yükseldi. Bu yıl bahar aylarında çıkarılan Roma Katolik Kilisesi’nin Papalık yıllığında da bu sayı ve veriler yayınlandı.

Annuario Pontifitsio kaynağına göre, 2005 ile 2013 yılları arasında dünya çağında vaftiz olan Katolik kişi sayısı hızlı bir artış gösterdi. Bu süre zarfında yüzde 12 gibi bir artışla Katoliklerin sayısı bin 2 yüz 54 milyona ulaşmış oldu.

Fakat bu durum kıtadan kıtaya değişiklik göstermekte olup Avrupa’daki Katolik sayısı değişiklik göstermedi. Afrika’da yüzde 34 oranında bir artış olduğunu, Amerika’da ve Asya’da aynı oranda artış gösterdiğini belirtildi.

Ancak buna nazaran son yıllarda rahip saysı yükselirken, rahibelerin sayısında düşüş görüldü. 2005’ten 2013’e kadar, rahiplik mesleğinde en çok büyüme gösteren ülkeler arasında İtalya, Ukrayna ve Belçika bulunuyor.

(cnl.news/Olga Daşcinscaia)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler