Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Kanada'dan Papa'ya ; Resmi Özür Dile Çağrısı

Kanada'dan Papa'ya ; Resmi Özür Dile Çağrısı

Kanada'dan Papa'ya ; Resmi Özür Dile Çağrısı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1554 Beğen : 0

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Katolik Kilisesi ruhani lideri Papa Franciscus'tan kilisenin Kanada'da işlettiği Kızılderili misyoner okullarında geçmişte yaşanan istismar vakalarındaki rolüne ilişkin resmi özür dilemesini talep etti.

Vatikan ziyaretinde Papa ile özel bir görüşme gerçekleştiren Kanada Başbakanı Trudeau, görüşmenin ardından Kanada basınına yaptığı açıklamada, Franciscus'dan Kilise'nin yatılı misyoner okullarında yaşanan trajediye dair resmi özür dilemesini talep ettiğini ve Papa'nın da bu talebi olumlu karşıladığını belirtti.

Trudeau, Papa'nın bu konuda bir özür yayımlaması için kendisiyle ve Kanadalı Katolik papazlarla birlikte çalışacağını beyan ettiğini aktardı.

Kendisi de Katolik inancına mensup olan Trudeau, "(Papa) Bana tüm hayatını dünyada ötekileştirilmiş insanları desteklemeye adadığını söyledi." dedi.

Kanada hükümeti 18. yüzyılın sonundan itibaren ülkedeki yerli Kızılderilili kabilelerinden aldığı 150 bin çocuğu, Hristiyan olarak yetiştirmek ve İngilizce öğretmek üzere kiliseler tarafından işletilen uzak yatılı bölge okullarına kaydetmişti. Programın yaygınlığının zirveye ulaştığı 1931'de ülke genelinde Kızılderili öğrencilerin okuduğu yaklaşık 80 yatılı okul vardı. Bunların çoğu Katolik Kilisesi tarafından işletiliyordu.

Okullarda eğitim gören öğrencilerin eğitimen rahipler tarafından yaygın şekilde fiziksel ve cinsel istismara uğradığı, 2008-2015 yılları arasında konuyu soruşturan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarıyla ortaya çıkmıştı.

Komisyon, başta Katolik Kilisesi olmak üzere, misyoner okullarını işleten Anglikan Kilisesi ve Protestan Kanada Birleşik Kilisesi'nden istismar vakalarındaki ihmal ve kusurularıyla ilgili özür dilemesini talep etmişti.

Anglikan Kilisesi 1993'te, Birleşik Kilise ise 1998 konuyla ilgili resmi özür yayımlarken, Katolik Kilisesi adına Papa 16. Benedictus okullarda yaşanan "elim hadiseler" nedeniyle "teessür" içinde olduğunu beyan etmiş fakat resmi bir özür yayımlamamıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler