Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber İstanbul’daki Kiliseler Noel’i Coşkusunu Beraber Yaşadı

İstanbul’daki Kiliseler Noel’i Coşkusunu Beraber Yaşadı

İstanbul’daki Kiliseler Noel’i Coşkusunu Beraber Yaşadı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 726 Beğen : 0

İstanbul Protestan Kiliseleri tarafından hazırlanan Noel (Doğuş) Bayramı Kutlaması, 22 Aralık Pazar günü Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

700 kişilik salonun dolup taştığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eşay Taştan, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’i konuşma yapması için sahneye davet etti. Keskin konuşmasında şu sözleri kullandı, ‘’Noel’i birlikte kutlamaktan ve sizleri belediyemize davet etmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sizlerle birlikte, aynı ülkede yaşamaktan sevinç duyduğumu bildirmek istiyorum.’’ dedi ve ‘’Farklılıklarımız aslında değerlerimizdir.’’ diyerek sözlerini tamamlarken değerli bir mesaj verdi.

Zeytinburnu Kilisesi’nin önderi Habib Anlı dua ederek akşamı bereketledi ve program akışını başlattı.

Agape Kilisesi’nin önderi Daniel Günay’ın yönettiği ve birçok farklı kilisenin tapınmalarında hizmet eden kişilerin yer aldığı tapınma grubu sahnedeki yerini aldı. Birçok Noel ilahisi söylenirken salonu büyük bir coşku kapladı.

Tapınma grubunun ardından Timoteos Hizmetleri’nin ergenleri, ‘’Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızdır’’ sözleriyle sahneye davet edildiler ve İsa Mesih’in neden dünyaya geldiğini anlatan bir tiyatro canlandırdılar. Tiyatronun ardından ‘’elçanı’’ adı verilen bir müzik aleti ile birkaç Noel ezgisi çaldılar.

Çocuklar kendileri için hazırlanan programa katılmak için salondan ayrılırken, Yaşam Aile Kilisesi’nin ihtiyar heyetinden Serkan Şahin tanıklığını vermek üzere sahneye çıktı. İsa Mesih’in bu dünyaya geliş amacı olan kurtuluş tasarısının kendi hayatında nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Üsküdar Cankurtaran Kilisesi’nin pastörü Hakan Taştan, günün önemini anlatan vaazını vermek için sahneye davet edildi. Taştan, Noel’in ne olduğunu değil de ne olmadığını anlatarak başladığı vaazına şu cümleyle giriş yaptı ‘’Noel kırmızı kostümlü insanlar, hoholar, yemekler içmeler, bin bir çeşit renkler midir? Farkında mıyız, Her Şeyi Yaratan bir ahırda doğuyor; sarayda değil. Ahırda doğup çarmıhta ölüyor Kralların Kralı! Hristiyanlar olarak bundan çok ders çıkarabiliriz.

İncil’in büyük bir kısmı bu topraklarda geçmiştir. Hristiyanlar, ‘Hristiyan’ ismini ilk bu topraklarda almıştır. O yüzden bu topraklarda Noel’i kutlamak çok değerlidir. Ama aynı zamanda bu bizi, şunu derin bir şekilde düşünmeye de sevk etmelidir: Noel gerçekten nedir?’’ sözleri ile vaazını tamamladı.

Son birkaç Noel ilahisi daha okunduktan sonra program sona erdi. Şişli Belediyesi’nin hediyesi olan yiyeceklerin misafirlere dağıtılmasının ve sohbetlerin eşliğinde akşam sonlandırıldı. (SAT-7 TÜRK/DAP)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler