Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber İskenderunlu Ortodokslar 50 günlük Paskalya Orucuna Başladı

İskenderunlu Ortodokslar 50 günlük Paskalya Orucuna Başladı

İskenderunlu Ortodokslar 50 günlük Paskalya Orucuna Başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1406 Beğen : 0

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Ortodokslar, her yıl geleneksel olarak “Paskalya Orucu” öncesi düzenledikleri karnavalların ilkini 19 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleştirirken, geçen Pazar günü de kilise salonunda oruç öncesi kahvaltı düzenledi.

Önceki Pazar günü İskenderun Aziz Corç Ortodoks Kilisesi (Mar Circos) bahçesinde bir araya gelen Hristiyan vatandaşlar oruç dönemine girmeden davul zurna eşliğinde halaylar çekerek gönüllerince eğlendi. İskenderun Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı Yönetim Kurulu ve gençlik yönetimi tarafından da cemaat üyelerine hamburger ikram edildi.

İskenderun Aziz Corç Ortodoks Kilisesi bahçesinde toplanarak yemeklerini yiyen İskenderunlu Ortodokslar, daha sonra davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek Paskalya Dönemine erişebilmenin sevincini yaşadılar. Cemaat üyeleri Türkçe ve Arapça çalınan şarkılarla mutluluklarını saatlerce sürdürdüler.

Karnaval etkinliğine, İskenderun Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı Başkanı Can Teymur, Yönetim Kurulu üyeleri ile İskenderun Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım’ın yanı sıra çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık bir cemaat grubu katıldı.

Latince “Carne Vale” (Ete veda) sözünden gelen karnaval, et yenilmeyen paskalya orucu öncesinde düzenlenen şenlikleri ifade etmek için kullanılır.

26 Şubat 2017 Pazar günü de İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Salonunda, cemaat üyelerine kilise yönetimi ve gençler tarafından kahvaltı tertip edildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen karnaval ile et orucuna başlayan İskenderunlu Ortodokslar, bu hafta da gerçekleştirilen kahvaltı sonrası peynir orucuna da başlamış oldu. Kilise salonunda gerçekleştirilen etkinlik Kilise Pederi Dimitri Yıldırım’ın yiyecekleri kutsaması ile başladı. Daha sonra tüm cemaat üyeleri hep birlikte kahvaltı ederek kutsal oruç dönemine girdi.

Ortodoks Cemaati, yaklaşık 50 gün sürecek olan Paskalya orucuna 27 Şubat 2017 Pazartesi günü itibariyle başlamış oldu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler