Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber IŞİD 1400 yıllık manastırı yerle bir etti

IŞİD 1400 yıllık manastırı yerle bir etti

IŞİD 1400 yıllık manastırı yerle bir etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1514 Beğen : 0

Associated Press ajansının ulaştığı uydu görüntülerine göre, Musul yakınlarındaki bir tepede bulunan 1400 yıllık Aziz Elijah manastırı yıkılmış.

Uzmanlar manastırın IŞİD Musul'u aldığı dönemde 2014 yılında yıkıldığını düşünüyor.

Erbil'de yaşayan Musullu rahip Paul Thabit Habib, Hristiyan tarihinin "barbarca yerle bir edildiğini" söyledi.

Habib "Bunu bizi Irak'tan atma, bu topraklardaki varlığımızı bitirme girişimi olarak görüyoruz" dedi.

Image copyrightAP

Uydu görüntüleri konusunda uzmanlaşan Allsource Analysis şirketinden Stephen Wood manastırın 2014'te Ağustos ve Eylül aylarında yıkıldığına işaret ettiğini söyledi.

Wood "Taş duvarlar un ufak edilmiş. Buldozerler, ağır araçlar, balyozlar ve belki patlayıcılarla taş duvarları bu gri-beyaz toza çevirmişler. Tamamıyla imha etmişler" dedi.

IŞİD Irak ve Suriye'de Hristiyanların mal ve mülklerine el koyuyor, bölgeyi terk etmeye zorluyor. Kalanlara ise İslam dinine geçmeleri konusunda baskı yapıyor ve özel vergiler getiriyor.

IŞİD Irak'ta Nimrud, Hatra ve Nineveh kentlerinde bulunan çok sayıda tarihi eseri, manastır ve kiliseyi yok etmişti. Yıkılan eserler arasında Suriye'deki antik kent Palmira da bulunuyor.

Image copyrightAP

Aziz Elijah Manastırı 6. yüzyılda Asurlu rahipler tarafından inşa edilmişti. Daha sonra Katolik kilisesinin emrine geçti.

Rahip Habib manastırın "Hristiyanlar için ruhani bir ziyaret yeri" olduğunu ve dini törenlerin ve günah çıkartmaların yapıldığını söyledi.

ABD ordusu Irak işgali sırasında manastırı üst olarak kullanmış daha sonra tarihi eser olduğunu anlayıp boşaltmıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler