Hıristiyan Haber

Hz. İsa'ya hakaret eden tablo

Hz. İsa'ya hakaret eden tablo
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3166 Beğen : 0
ABD, İslam'ı aşağılayan sözde filmden sonra yeni bir inançlara hakaret krizi yaşıyor. Hz. İsa'yı tahkir eden bir tablonun New York'ta perşembe günü sergilenecek olması Hıristiyanların tepkisine sebep oluyor. Hz. Muhammed'e (sas) hakaret filmini destekleyen bazı aşırı kesimlerin, serginin yasaklanmasını istemeleri ise çifte standart olarak yorumlanıyor.

İslam'ı ve Hz. Muhammed'i aşağılayan nefret filmine yönelik Müslüman tepkisi devam ederken, Amerikalı bazı kesimler Müslümanları ifade özgürlüğüne karşı 'hazımsız' olmakla suçladı. Söz konusu kesimler bu kez New York'ta Hz. İsa'yı aşağılayan ve sadece tüm Hıristiyanları değil Müslümanları da rencide eden bir sözde sanat eserinin 27 Eylül günü başlayacak sergisi nedeniyle bir 'ifade özgürlüğü' imtihanı yaşıyor. New York'ta bir galeri Andres Serrano isimli bir sözde sanatçının 1980'li yıllarda büyük fırtınalar koparan "Piss Christ" adlı çalışmasını yeniden sergileyeceğini açıklayınca, bu kesimler ABD yönetimine sergiyi kınaması çağrısı yapıyor. Bazıları ise daha da ileri giderek serginin yasaklanmasını istiyor. Obama yönetiminin Hz. Muhammed'e (sas) hakaret filminden dolayı özür dilemesini sert sözlerle eleştiren ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili New York milletvekili Michael Grimm'in de, ABD yönetimine, özel bir galeride sergilenecek çalışmayı durdurması çağrısı yapması dikkat çekti.

Öte yandan bazı Hıristiyan sözcülerin, galeriye karşı henüz şiddet eylemi olmamasını öne sürerek şiddet kültürünü İslam'la özdeşleştirme çabalarına New York Times Gazetesi köşe yazarı Nicholas Kristof tepki gösterdi. Hıristiyanların da Müslümanlar gibi inançları aşağılanınca rencide olduğuna ve tepki gösterdiğine dikkat çeken Kristof, gazetedeki köşesinde, İslam dünyasının bazı bölgelerinde tepkilere şiddet bulaşmasının 'dini sebeplerden değil, bu toplumların içinden geçtiği çalkantılı sosyo-politik süreçlerden ve çok sayıda genç işsiz barındırmasından' kaynaklandığını vurguladı. ABD'de de çok sayıda genç işsizin olduğu 19'uncu yüzyılda sık sık Katoliklere karşı Protestan ayaklanmaları ve şiddet yaşandığını hatırlattı. Birçok tutucu medya organı ise Obama yönetiminin İslam'a hakaret filminden dolayı özür dileyip New York'taki sergi konusunda hiçbir açıklama yapmamasını eleştiriyor. İlk olarak 1987 yılında sergilenen hakaret tablosu, ABD'de ve tüm Batı dünyasında sert tartışmalara ve protestolara neden oldu. Aşağılayıcı tablonun bir kopyası geçtiğimiz yıl Fransa'da bir Hıristiyan'ın çekiçli saldırısıyla tahrip edilmişti. New York'ta sergilenecek aşağılayıcı tabloya tepki gösteren Hıristiyanlara destek veren gruplardan biri ise bu şehirde yaşayan Müslümanlar.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler