Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Hristiyanların Allah demesi yasaklandı

Hristiyanların Allah demesi yasaklandı

Hristiyanların Allah demesi yasaklandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1861 Beğen : 0

Ülkede gayrı müslimlerin 'Allah' kelimesini kullanması en yüksek mahkeme tarafından yasaklandı. Yasağın sebebi Müslümanların Hristiyanlığa kaymasına engel olmak.

Malezya'da Yüksek Mahkeme, ülkede ''Allah'' isminin sadece Müslümanlar tarafından kullanıbileceğine karar verdi.

Ülke yargı sisteminin en üst mercii olan mahkeme, Katolik kilisesinin, yerel mahkemenin ''Allah" isminin sadece Müslümanlar tarafından kullanılmasına" yönelik kararının bozulması için geçen yıl yaptığı temyiz başvurusunu oyçokluğuyla reddetti.

Yaptıkları başvurunun dört üye tarafından rededilmesinin "büyük hayal kırıklığına" neden olduğunu ifade eden kilise, "mahkemenin kararının, ülkedeki azınlık haklarına yönelik kayıtsızlık anlamına geldiği" değerlendirmesini yaptı.

Karara tepki gösteren kilise avukatları ise ''Allah'' isminin ülkenin doğusundaki Hristiyanlar tarafından uzun yıllardır kullandığını kaydetti. Avukatların, kararın yeniden gözden geçirilmesi için girişimde bulunacağı ifade ediliyor.

Mahkemenin kararı, bazı kesimlerce "Malezya'da fikir ve ifade özğürlüğünün ihlali" olarak yorumlanırken, Putrajaya sokaklarında toplanan kalabalık Müslüman grubu ise kararı sevinçle karşıladı.

Malezya'daki Katolikler, 2007 sonunda hükümetin, " Müslüman olmayanların süreli yayınlarındaAllah ismini kullanmalarının yasaklaması" üzerine dava açmıştı. Mahkeme, Hıristiyanların "Allah" ismini kullanabileceğine karar vererek, hükümetin bu konudaki yasağının kanunsuz olduğuna hükmetmişti.

Bunun üzerine hükümet, geçen yıl Hıristiyanların Allah ismini kullanabilmesine izin veren mahkeme kararını bir üst mahkemeye temyize götürmüştü.

Mahkemenin, hükümetin "Allah isminin Tanrı'yı ifade etmek için sadece Müslümanlarca kullanılması" kararının anayasal haklara aykırı olmadığına hükmetmesi üzerine Hristiyanlar, kararın bozulması talebiyle üst mahkemeye başvurmuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler