Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Hırısiyansın senle uğraşamayız

Hırısiyansın senle uğraşamayız

Hırısiyansın senle uğraşamayız
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 1 Okunma : 2769 Beğen : 0

Batman’da yaşayan Ermeni gazeteci Cevat Sinet, engelli kimliğini almak için gittiği Batman Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde inancı, ırkı ve engeli olmasından dolayı aşağılandı. Sinet’in şikâyetlerine karşın memur hakkında dava açılmadı. Yaşadıklarını unutamadığını belirten Sinet, “Oradaki memur, ‘Kimliğinde Hıristiyan yazıyor. Sen Batman Ermenisi misin? Seninle mi uğraşacağız? Bu özürlülerle kim uğraşacak’ diye hakaretlerde bulundu. Yaptıkları çok ağırıma gitti. Yapabileceğim tek şey adalete sığınmaktı. Şikâyette bulundum ama mahkemeden lehime bir karar çıkmadı. Ben de AİHM’e başvurdum” dedi.

Batman’da yaşayan Ermeni gazeteci-yazar Cevat Sinet, 15 Eylül 2010’da engelli kimliğini almak için Batman Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gitti. Ancak görevli memur, Sinet’e etnik ve dinsel kimliği ile engelli olması nedeniyle hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine Sinet, memur hakkında Batman Savcılığı’na başvurup şikâyetçi oldu. Ancak savcılık olayla ilgili takipsizlik kararı verdi. Midyat Ağır Ceza Mahkemesi de itirazı reddetti. Sinet ise, Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlere karşı dini ayrımcılık yapıldığı, ırkçılıkla yaklaşıldığı ve engelli yurttaşa hakaret edildiği gerekçesiyle AİHM’e başvurdu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, aradan 2 yıl geçmesine rağmen olayın şokunu halen üzerinden atamadığını ifade eden Cevat Sinet, “Görevli memurun yaptıkları çok ağırıma gitti. Yapabileceğim tek şey kalmıştı. O da adalete sığınmaktı. Şikâyette bulundum ama mahkemeden lehime bir karar çıkmadı. Ben de AİHM’e başvurdum. Bana hakaret eden kişi ve sistem ırkçılık yaptığı, dinimle alay ettiği ve özürlü olduğum için küçümsendiğimi göz önünde bulundurarak dava açtım.” dedi.(cumhuriyet)Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorumlar 1

 • RAMAZAN GÖTÜR

  RAMAZAN GÖTÜR

  Kimliklerden Din kaldırılmalı

  Cevapla

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler