Hıristiyan Haber

Hatay'da Paskalya Bayramı

Hatay'da Paskalya Bayramı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2348 Beğen : 0

Hatay'da Paskalya Bayramı
Paskalya Bayramı nedeniyle, Antakya Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen kahvaltıya katılan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yumurta tokuşturarak Hristiyanların bayramını kutladı.

Vali Lekesiz, kilise bahçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, hangi dinde, dilde, kültürde inançta olursa olsun bayramların özel ve müstesna günler olduğunu söyledi.

Bayramların kalplerin yumuşadığı, kırgınlıkların, buruklukların, küskünlüklerin sona erdiği özel günler olduğunu ifade eden Lekesiz, "Başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere ilimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının tazeleneceği, besleneceği bu bayramdan da güçlenerek çıkacağını temenni ediyorum. İlimiz genelinde yaşayan Hristiyan vatandaşlarımızın bayramını kutluyorum. Sağlık, huzur, afiyet içerisinde nice bayramlara erişmenizi diliyorum" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da bir hafta içerisinde Müslümanların Kutlu Doğum Haftası'nı, Musevilerin Hamursuz Bayramı'nı ve Hristiyanların Paskalya Bayramı'nı kutladığını kaydetti.

Bu bayramların kentteki birlik ve beraberliğe katkı sağlayan önemli etmenlerden olduğunu belirten Savaş, Hristiyanların bayramını kutlayarak kardeşliğin daim olması temennisinde bulundu.

Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ise kutladıkları Paskalya Bayramı'nın, Hz. İsa'nın çarmıhta ölümünden sonra üçüncü gün mezarda dirilişini ifade ettiğini anlattı.

Paskalya'nın Hristiyan inancının temeli olduğunu ifade eden Hurigil, Paskalya'nın dirilişin ve yeni yaşamın simgesi olduğunu, Hz. İsa'nın insansal özelliğini bırakıp, tanrıya dönüşünün bayramı olduğunu dile getirdi.

- Suriye'deki iç savaş

Huzur içerisinde bayramlarını kutlarken, bazı kardeşlerinin bu maneviyattan mahrum bırakıldığını vurgulayan Hurigil, "Suriye sınırına komşu olan, evlerinden koparılan ve zorunlu göç etmek zorunda kalan yüzlerce Ermeni, Süryani ve Arap Ortodoks kardeşlerimize vakfını, kucağını açan, onlara şefkat ve sevgi gösteren, güven, dayanışma ortamı sağlayan siz cemaat üyelerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Onlara yalnızlık hissettirmediniz. Bu kardeşlerimize sağlanan her imkan, insan olmanın borcudur. Hepimizin yüreği ve duaları, acı çeken ve onların acısını hafifletmeye didinen kardeşlerimizin sevgisiyle dolsun" diye konuştu.

Bayram kutlaması kapsamında gelenek gereği katılımcılar birbirleriyle yumurta tokuşturdu. Vali Lekesiz, yumurtasını vakıf başkanı Hurigil ile tokuşturarak Hristiyan katılımcıların bayramını kutladı.

Kutlamalara, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Katolik Kilisesi Papazı Domenico Bertogli ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve Hristiyan vatandaşlar katıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler