Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Girne’deki Ortodoks Mezarlığı’nda moda çekimi krizi

Girne’deki Ortodoks Mezarlığı’nda moda çekimi krizi

Girne’deki Ortodoks Mezarlığı’nda moda çekimi krizi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1751 Beğen : 0

KKTC’de Girne’deki Rum Ortodoks mezarlığında Moda çekimi Güney Kıbrıs’ı ayağa kaldırdı. Ada’daki kriz, bir üniversitede grafik ve tasarım bölümü birinci sınıf öğrencisi Bilal Baştemur’in Ortodoks mezarlığında yaptığı “model çekimleri” sonrasında patladı. Baştemur, çekimlerini “kişisel web sitesinde yayınlayınca ortalık karıştı. Rum medyası, “Türkler mezarlığımıza saygısızlık yaptı” yayınları yapılmaya başladı. Fileleftheros gazatesi , “Rumların, bu durumu ‘barbarlık’ ve ‘yağmalama’ olarak nitelediğini” yazdı.

SAYGISIZLIĞI KINIYORUZ

Rum Ortodoks Kilisesi de, konuyu yakın takibe aldı, BM ve AB yetkiliklerine tepkiler iletildi. KKTC medyası da, “Pardon” manşetini atarak Rumlardan özür diledi.Rum Kilisesi, KKTC Din İşleri Dairesi ile de iletişime geçti. KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’a, “yapılan saygısızlık karşısında üzüntülerini” ileten Rum Kilisesi, “olayın araştırılmasını” rica etti. Atalay da, daire olarak “konunun takipçisi olacakları” güvencesi verdi. Milliyet ’e konuşan Atalay, “Bu çekimleri kınıyoruz. İnançlara saygısızlık kabul edilemez” dedi. Mezarlıkta model çekimi yapan Baştemur da, “İçeri izin alarak girdik, asla saygısızlık yapmayı düşünmedik” dedi.

RUMLARDAN ÖZÜR DİLEDİ
“Çekim yüzünden çok pişmanım” diyen Baştemur, “Rum halkından da özür diliyorum. Mezarlığa girerken oradaki güvenlikten izin aldık. Böyle birşey olacağını düşünmedim. Kışkırtma gibi bir düşüncem olmadı” dedi. Beştemur, olayların ardından sitesindeki fotoğrafları kaldırdı. Model çekimi krizi Yunan gazetelerinin de birinci sayfasında yer aldı.


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler