Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Giresun Meryem Ana Manastırı turizme açılıyor

Giresun Meryem Ana Manastırı turizme açılıyor

Giresun Meryem Ana Manastırı turizme açılıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3370 Beğen : 0

Türkiye’nin ikinci büyük manastırı olarak kabul edilen Giresun Meryem Ana Manastırı’nın, bu yıl içinde turizme açılması hedefleniyor. Giresun Turizm Ve Kültür İl Müdürlüğü Turizm Haftası dolayısıyla basın mensuplarına düzenlenen gezide, Şebinkarahisar’ın Kayadibi köyünde bulunan manastırın restorasyonu hakkında bilgi verildi.

Şebinkarahisar’da restore edilmeyi bekleyen başka tarihi kiliseler de bulunduğunu belirten Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç, “Manastırı Türkiye’deki arkeoloji çevrelerine tanıtıyoruz. Seyahat acenteleri ve tur operatörlerine de ilçede en az Sümela kadar önemli bir manastır bulunduğunu anlatacağız” diye konuştu.

BİR AY İÇİNDE AÇILMASI PLANLANIYOR

Manastır için her kurumun sıkı çalıştığını söyleyen Yılancı, Meryem Ana Manastırı’nın, Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait bir kaya tapınağı olduğunu vurguladı. Işıklandırılması da tamamlanan yapının bugüne kadar saklı kaldığına dikkat çeken Başkan Yılancı, “Bir ay içinde turizme açmayı planlıyoruz. Meryem Ana Manastırı’nın büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. Hıristiyanlar için çok şey ifade eden bu yapı, diğer turistler için de görsel ve kültür turizm anlamında ilginç bulunuyor” diye konuştu.

HARABE HALİNDEN ESER KALMADI

Meryem Ana Manastırı’nın tanıtılması için organizasyonlar düzenleneceğini söyleyen Yılancı, “İç Anadolu’dan Karadeniz sahiline geçiş noktasındayız. Sahile uzaklık şu an 2 saat, çalışmalar bitince 1 saat 15 dakikaya düşecek. Turistlerin Şebinkarahisar’da olmaktan, gezmekten zevk alacağına inanıyoruz” dedi.

Görünüşü Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı andıran Meryem Ana Manastırı, Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait. Bugüne kadar saklı kalan tapınak, turistlerin uğrak yeri olmaya aday.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler