Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Bozcaada'da Geleneksel "Ayazma Panayırı" Yapıldı

Bozcaada'da Geleneksel "Ayazma Panayırı" Yapıldı

Bozcaada'da Geleneksel "Ayazma Panayırı" Yapıldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1359 Beğen : 0

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde, Ayazma Manastırı'nda bir araya gelen Rumlar, Aya Paraskevi Günü dolayısıyla dini tören düzenledi.

Halk arasında "Ayazma Panayırı" olarak bilinen etkinlik dolayısıyla, Yunanistan, ABD, Avustralya, İtalya, Fransa, Kanada ve Gökçeada'dan gelen Rum Ortodoks Cemaati üyeleri, Ayazma mevkisinde buluştu. Her yıl 26 Temmuz'da Ayazma Manastırı'nda toplanan Rumlar, bu yıl da kutsal Aya Paraskevi Günü dolayısıyla ayin gerçekleştirdi.

Tarihi manastırda, Aya Paraskevi Günü dolayısıyla yapılan geleneksel etkinliği Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. Törende, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgi Kirilios Druganis de hazır bulundu.

Törene, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Terens Spenser Nikolaos Quick, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Evangelos Sekeris ile çok sayıda kişi katıldı.

Ayazma Panayırı

Efsaneye göre, genç ve güzel bir kız olan Paraskevi, şimdi Göztepe diye bilinen yüksek tepedeki Ayyalus Manastırı'ndan yakışıklı bir delikanlıya aşık olmuş. Paraskevi'nin babası durumu fark edince kızını Ayazma'da sıkı bir göz hapsine almış. Aşk ateşiyle yanan kız kimi zaman Göztepe'ye doğru bakar, derin derin iç geçirip rüzgarla sevgilisine mesaj göndermek istermiş.

Ayyalus'taki genç de onun için yanıp tutuşurmuş. Onlar kavuşamamış ancak Paraskevi aşk acısıyla ölünce onun büyük aşkının anısına dua edeceklere dilek pınarı yapılmış.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler