Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Diyarbakır Surp Giragos’un

Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Diyarbakır Surp Giragos’un

Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Diyarbakır Surp Giragos’un
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1903 Beğen : 0

Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Koruma Dalında Büyük Ödülü aldı. Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri; Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programına katılan 15 ülkeden 28 projeye sunuldu. Ayrıca, bu programda yer almayan Avrupa ülkelerinden, Ermenistan ve Rusya’dan 2 projeye de Europa Nostra Ödülü verildi.

Jüri Surp Giragos için ödül gerekçesinde projenin yöre halkı arasında barış ve toplumsal bütünleşmenin gelişmesine katkı sağladığı belirtildi. Jüri ödül yazısında şu ifadelere yer verdi:
“Jüriyi özellikle etkileyen, koruma çabalarındaki yerel desteğin sergilenmiş olması oldu. Bu bölgede Ermenilerin ana kilisesinin cemaatinin buradan gitmesinden sonra restore edilmesi için harcanan çaba, kent ve kentliler için önemli bir uzlaştırma hareketi olmuştur. Proje, çatı, çan kulesi ve iç döşeme malzemeleri başta
olmak üzere, kayıp elemanlarının yeniden inşa edilmesi için eski belgeler üzerinde yapılan geniş bir araştırma sonucunda geliştirilmiştir. Ermeni Cemaati’nin eserin restorasyona katılımı da yöre halkı arasında barış ve toplumsal bütünleşmenin gelişmesinde çok büyük bir katkı sağlamıştır ve tüm dünyadan Ermeni ziyaretçileri buraya çekmektedir.”

Avrupa Birliği Kültürel Miras ve Europa Nostra Ödülü / Europa Nostra 2015 Ödüllerini kazananlar Oslo Belediye Sarayında yapılan görkemli bir törenle kutlandı ve ödüllendirildi. Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Töreni, Europa Nostra Başkanı, Plácido Domingo adına Yönetici Başkan Denis de Kergoylay ve Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlikten Sorumlu Üyesi, Tibor Navracsics’in ortak ev sahipliğinde yapıldı. Ailevi nedenlerle törene katılamayan Plácido Domingo gönderdiği özel mesajla 30 ödül sahibini kutladı.

Törende, bu yılın ödül alan projelerinin içinden seçilen Yedi Büyük Ödülün ve Halk Oylaması Ödülünün sahipleri de açıklandı. Büyük Ödül alan projeler içinde Türkiye’den de Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi yer aldı.

Koruma Kategorisinde ödül alan projeler şöyle:
[▪] Liszt Müzik Akademisi, Budapeşte, MACARİSTAN
[▪] Anana Tuz Vadisi, Bask Ülkesi, İSPANYA
[▪] Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Diyarbakır, TÜRKİYE (SG)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler