Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Aram Ateşyan: Ermeniler her ayinde barış için dua ediyor

Aram Ateşyan: Ermeniler her ayinde barış için dua ediyor

Aram Ateşyan: Ermeniler her ayinde barış için dua ediyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2337 Beğen : 0

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi’ndeki adak ayinine katıldı.

Diyarbakır’da adak ayinine katılan Ermeni Patrik Vekili, barış sürecini Türk-Kürd meselesi olarak görmediklerini söyledi. Gelişmelerin Türkiye’de yaşayan tüm insanları ilgilendirdiğini vurgulayan Aram Ateşyan, 'Çözüm için kiliselerimizde her zaman dua ediyoruz' dedi.

Ayin sonrası bir gazetecinin 'Çözüm Süreci için dua ettiniz mi' sorusunu yanıtlayan Ateşyan şunları söyledi: 'Her ayinimizde bu duayı yapıyoruz. Bu süreç sadece Türk-Kürd halkının meselesi değil, bu ülkede yaşayan tüm insanları ilgilendirir. Birisinin huzuru hepimizin huzurudur. Birisinin acısı hepimizin acısıdır. Öyle ki biz din görevlileri olarak kiliselerimizde her zaman bu duayı yapıyoruz.'

Diyarbakır Ermeni Kilisesi’nin cemaatinden arınmış bir kilise olduğunu ifade eden Ateşyan, aileleri Diyarbakır’dan göç etmiş çocukların kiliseyi ziyarete gelerek her yıl adak ayini gerçekleştirildiğini anımsattı.

Kilisenin yakın bir zamanda onarıldığına işaret eden Ateşyan, Ortadoğu’nun en büyük kilisesi olarak kabul edilen mekândaki ruhani havayı yaşamanın cemaate büyük mutluluk verdiğini de sözlerine ekledi.

Ateşyan, kilisenin eksiklerinin büyük oranda tamamlandığını söyleyerek, birtakım eksikler ve borçlarının halen bulunduğunu, tüm giderlerinin ise Ermeni cemaati ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon liralık desteğiyle karşılandığını dile getirdi. (r.z)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler