Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Alman Kiliselerden İslam karşıtlığına temkinli eleştiri

Alman Kiliselerden İslam karşıtlığına temkinli eleştiri

Alman Kiliselerden İslam karşıtlığına temkinli eleştiri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2535 Beğen : 0

Almanya'da Evangelist ve Katolik Kiliseler, İslam karşıtı gösteriler yapan ve ırkçılar tarafından organize edilen Pegida'yı temkinli bir dille eleştirdiler.

Almanya Protestan Kilisesi Konsey Başkanı Heinrich Bedford-Strohm, bir dine ve mültecilere yapılan genel saldırılara karşı açık bir şekilde 'hayır' denilmesi gerektiğini savundu. Ancak Bedford-Strohm, gösterilere bakarak erkenden damgalama yapılmasına karşı da uyardı. Gösteriye katılanları hemen 'neonazi' olarak adlandırmamak gerektiğini belirten Bedford-Strohm, daha çok bu gösterilere katılma nedenleri üzerinde durularak, niçin bu insanların gösterilere katıldığını anlamaya çalışmak gerektiğini ifade etti.

Pegida gösterilerinden çok Müslüman din adamlarını eleştiren Bedford-Strohm, 'İslami ruhbanlar' tabirini kullanarak, Müslüman görevlilerin dini motifli şiddete karşı daha kararlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Bedford-Strohm, tüm dinlerin her türlü 'fundamentalizm ve insanlık düşmanlığı'na karşı çıkarak, bunun 'dini geleneklerin aşırılığı' olarak ortaya konulmasını taleb etti.

Almanya Katolik Başpiskoposlar Konferansı Başkanı Kardinal Reinhard Marx, Katoliklerin İslam karşıtı gösterilere katılmalarını yasaklamayı kabul etmeyerek, bununla ilgili herhangi bir talimat bulunmadığını söyledi. Bunun yerine herkesin kendi sorumluluğunu bilmesi gerektiğini hatırlatan Kardinal Marx, insanları hakir gören ifadelerin kullanıldığı toplantılara katılıp katılmamak konusunda herkesin kendisinin iyi düşünmesi gerektiğini savundu. Kardinal Marx, bu gösterilere katılmayı yasaklamanın Pegida'yı daha da büyüteceğini öne sürdü. Bamberg Başpiskoposu Ludwig Schick, bir vaazında Hristiyanların, İslam karşıtı Pegida gösterilerine katılma izni olmadığını söylemişti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler