Hıristiyan Haber

Akdamar'da 3. ayin heyecanı

Akdamar'da 3. ayin heyecanı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2160 Beğen : 0

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca gerçekleşen restorasyonun ardından 95 yıl aradan sonra ilk defa 2010 yılında ibadete açılan Akdamar Kilisesi, bu yıl üçüncüsü düzenlenen ayine evsahipliği yaptı.

Ayin öncesinde, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ile beraberindeki din adamları adaya gelerek, kilisenin güney bölümündeki şapelde hazırlıklarını tamamladı.

Daha sonra okunan ilahiler ve dualar eşliğinde kilisenin önünde toplanan din adamları, ayini başlatmak üzere kiliseye girdi. Kiliseye, din adamlarının yanı sıra sınırlı sayıda kişi ve basın mensupları alındı.

Amerika'dan Piskopos Khajag Barsamyan'ın yönettiği ayinde, Van depreminde yaşamını yitirenler ve Suriye'deki olaylarda öldürülenler için de dua edildi.

Vali Yardımcısı Atay Uslu, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ'un adadaki çalışmaları yerinde incelediği ayine, Van Belediyesi Başkan Vekili Sabri Abi, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Ermenistan Milletvekili Aragats Akhoyan ile yurt içi ve dışından çok sayıda kişi katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren ayinin ardından kiliseden çıkan din adamları, dışarıda bekleyen katılımcılarla ilahiler okuyup dua etti.

Ateşyan ve beraberindeki din adamları, ayinin sona ermesiyle yeniden kiliseye girerken, Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan gelen 'Agunk' adlı halk oyunları topluluğu kilise önünde gösteri yaptı.

Ayinin sona ermesiyle katılımcılar da adadan ayrılmaya başladı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler