Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber 76 yıldır annesini manastırda bekliyor

76 yıldır annesini manastırda bekliyor

76 yıldır annesini manastırda bekliyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2183 Beğen : 0

Mardin’de 76 yıldan beri Süryanilerin Deyrul Zafaran Manastırı’nda annesinin yolunu gözleyen bu süre içinde masanstırda bahçıvanlık yapan ve ’Bahe’ diye çağırılan Cercis Kaptan’ın hayat hikayesi belgesel oldu. Mardinli yönetmen 28 yaşındaki Haydar Demirtaş 201 yılında, manastırda yaşayan Bahe’nin yaşam hikayesini belgesel olarak çekmeye karar verdi. Demirtaş’ın çektiği 30 dakikalık ’Misafir’ adlı belgesel bu yıl 50’incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde finale kaldı. Demirtaş, belgesel filmin finale kalmasının altındaki başarıyı, 75 yıldır annesini bekleyen ve arada geçen zaman zarfında ömrünü manastırın hizmetine adamış dramatik bir hayat hikayesini konu almasına bağladı.

'BAHE'NİN KARDEŞİNİ DE BULDUK’

Yönetmen Haydar Demirtaş, annesinin Bahe’yi 11 yaşındayken 76 yıl önce ekonomik sıkıntılardan dolayı manastıra bıraktığını belirterek şunları anlattı: "Annesi iki kız kardeşi ile birlikte Suriye’ye gitmek zorunda kalıyor. Ve ona ’Bu manastırda bekle seni almaya geleceğim’ dedikten sonra gidiyor. Belgesel, Bahe’nin o günden bugüne 76 yıl boyunca manastırda büyük bir özlem ve umutla annesini beklediği hayat hikayesini içeriyor.

Belgesel filmimizi yaparken Bahe üzerinden Süryanilerin kültürünü, dilini, tarihini de anlattık. Bunu yaparken de özellikle çocukların daha fazla gösterilmesini, Bahe’nin çocukluktan bugüne manastıra emek verme sürecini anlattık. Çekimler sırasında Bahe’nin 76 yıl önce ayrılmak zorunda aldığı kızkardeşinin izini sürerek kendisiyle Suriye’de görüştük. Belgeselde Suriye’de ziyaret ettiğimiz Bahe’nin kız kardeşinin kardeşine olan özlemi de var. Dolayısıyla emek verdiğimiz belgesel filmimizin Antalya Film Festivali Belgesel Film kategorisinde finale kalmış olması bile bizler için gurur vesilesidir."

YURTDIŞI FESTİVALLERDE DE GÖSTERİLECEK

Demirtaş, ’Misafir’ adını verdiği belgesel filmin Altın Portakal Film Festivali’nin yanı sıra, Cannes Film Festivali, Diyarbakır’da düzenlenen Uluslararası Filmamed Belgesel Film Festivali, Documanterist Uluslararası Belgesel Film Günleri, İtalya ’da Uluslararası Della Lessinia Film Festivali’nde gösterileme sunulacağını kaydetti. Demirtaş, filmin çekimi sırasında kendisine her türlü kolaylığı sağlayan Mardin Metropoliti Nuri Saliba Özmen ile teknik görev alan ekip arkadaşları ve sponsorlarına teşekkür etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler