Haberler

Ana Sayfa Haberler Boşanma iznini Facebook baskısı ile aldı

Boşanma iznini Facebook baskısı ile aldı

Boşanma iznini Facebook baskısı ile aldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2176 Beğen : 0

ABD’de kocasından bir türlü boşanma izni alamayan Yahudi dindar kadın sonunda çareyi hikayesini gazetelere ve Facebook’a taşımakta buldu.

Genç kadının özgürlük mücadelesi için kurduğu Facebook grubu dünya çapında 14.000’in üzerinde takipçi kazandı.

New York Times’a da haber olan Gital Dodelson’un boşanma hikayesi bir anda basının ilgi odağı olunca, kocası Yahudi geleneklerine göre boşanmayı onaması sayılan ‘get vermeyi’ (azad etmek) kabul etti.

Lakewood, New Jersey’de yaşayan 25 yaşındaki Dodelson, kendisi gibi dindar bir aileden gelen Avraham Meir Weiss ile evlenmiş ve bu beraberlikten bir çocukları olmuştu.

Ancak anlaşamayan çift 2012 yılında laik mahkeme önünde boşanmış ve yollarını ayırmıştı.

Ancak çift resmen boşanmalarına rağmen, Weiss ‘get vermeyi’ iki yıldır reddediyordu.

İsrail’den sonra dünyanın en ünlü Yahudi din eğitimi okullarına sahip New Jersey’deki Lakewood Yahudi Cemaati’nin ünlü ailelerinden gelen Weiss’in neden fikrini değiştirdiği konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte eski karısının kamuoyunda yaptığı kampanyanın rolü olduğu söyleniyor.

Yahudi inancına göre evlilik, hahamlar kurulunun vereceği boşanma kararının yanında, ancak kocanın kadını azat etmesi ile son bulabiliyor.

Eğer koca eşine yeniden evlenme izni sayılan bu özgürlüğü vermez ise kadın Yahudi dini nikahı ile başka bir erkekle evlenemiyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler