Haberler

Ana Sayfa Haberler Aya Elena Kilisesine Ziyaretçi Akını

Aya Elena Kilisesine Ziyaretçi Akını

Aya Elena Kilisesine Ziyaretçi Akını
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2954 Beğen : 0

Konya'nın Selçuklu ilçesi Sille mahallesindeki, Anadolu'nun en eski kiliselerinden biri olarak bilinen ve restorasyonun ardından müzeye dönüştürülen Aya Elena Kilisesi, yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor

Konya'da, Hazreti İsa'nın doğumunun 327. yılında, Bizans İmparatoru Konstantin'in annesi Helena tarafından yaptırılan Aya Elena Kilisesi, restorasyon sonrası müzeye dönüştürülmesinin ardından geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce kişiyi ağırladı.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Sille mahallesindeki tarihi yapılar, restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılıyor.

Bizans ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda eserin bulunduğu yerleşim yeri, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla önemli bir turizm merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Manastırları, yeraltı kiliseleri, kemerleri ve çok sayıda camisiyle farklı kültürlerin bir arada yaşamasının dikkati çeken örneklerinden Sille, Selçuklu Belediyesince yapılan restorasyon çalışmaları ve sokak düzenlemeleri ile günden güne cazibe merkezi haline geliyor.

AYA ELENA RESTORASYON SONRASI MÜZELEŞTİ

Sille'deki önemli restorasyon çalışmalarından biri olarak görülen, Bizans İmparatoru Konstantin'in annesi Helena tarafından yaptırılan Aya Elena Kilisesi, Anadolu'daki en eski kiliselerden biri olarak biliniyor.

Osmanlı padişahları 2. Mahmud ile Abdülmecid dönemlerinde de restore edilen Aya Elena, son olarak Selçuklu Belediyesi'nce uzun süren restorasyon çalışmasıyla bakımsız ve harabe görüntüsünden kurtarıldı.

Müze olarak tescil edilen ve ziyarete açılan Aya Elena, geçen yıl yurt içi ve yurt dışında yüz binlerce kişinin uğrak yeri oldu.

AYA ELENA KİLİSESİ METRUK HALDEYDİ

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sille'de 5 yıldır önemli restorasyon çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Sille'deki çalışmaların, Konya'nın turizmine önemli katkı sağladığını anlatan Altay, Konya'ya gelen turistlerin, Mevlana'dan sonra Sille'yi ve Aya Elena'yı ziyaret ettiğini aktardı.

Altay, Aya Elena'nın kubbe ve kemerlerindeki freskolarla, mimari özelliği ve tarihi geçmişiyle ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Aya Elena Müzesi'nin açılmasından sonra ziyaretçi sayısında önemli bir artış oldu. Hesaplarımıza göre 2013'te yaklaşık 900 bin kişinin Sille'yi ve Aya Elana Müzesini ziyaret ettiğini düşünüyoruz. Aya Elena Kilisesi çok metruk ve harabe bir haldeydi. 3 yıllık uzun bir uğraşın sonucunda belediyemiz tarafından restorasyonu tamamlandı ve müze olarak tescil edilerek ziyaretçilerin hizmetine sunuldu. Aya Elena merkezinde, Sille önemli bir turizm merkezi haline geldi. Özellikle Japonya'dan gelen turistler için önemli bir yer oldu. Yabancı bazı tur operatörleri, buradaki yerleri tur programlarının içine dahil etti. 2015'ten itibaren ziyaretçi sayısında çok ciddi artış bekliyoruz."

SİLLE'DE 6 CAMİ RESTORE EDİLDİ

Sille'de, sokak restorasyonları da yaptıklarını ifade eden Altay, şunları kaydetti:

"Sille'de 6 caminin restorasyonu ve tarihi meskenlere cephe giydirme çalışmaları, buraya çok önemli değer kattı. Restorasyonlar artık yavaş yavaş tamamlanmaya başladı. Buradaki çalışmaları bütüncül bir yaklaşım içinde ele alıyoruz. Restorasyonlar, parça parça bölümlerden oluştuğu için dikkati çekmiyordu. Girişte butik otel için çalışmaları yürütüyoruz. Tamamı bir araya geldiğinde, Sille önemli bir marka haline gelecek. Sille'nin tanıtımı için önemli projeler yürütmeye devam edeceğiz.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler