Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Yunanistan dibin dibini gördü

Yunanistan dibin dibini gördü

Yunanistan dibin dibini gördü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2068 Beğen : 0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu düşürdü.Fitch, Yunanistan’ın özel sektör kreditörleriyle tahvil takas anlaşmasının ayrıntılarının açıklanmasını takiben ülkenin uzun vadeli kredi notunu “CCC”den “C”ye düşürdü.

Bu not en düşük kredi notu olarak yer alırken, bir alt basamakta ise resmi iflas bulunuyor. Kuruluş, kredi notunu indirmesine “Yunanistan’ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceğini” gerekçe gösterdi.Fitch, geçen yıl haziranda tahvil takas anlaşmasının yapılması halinde Yunanistan’ı sınırlı temerrütte gibi değerlendireceğini açıklamıştı. Tahvil takas anlaşması Yunanistan’ın özel sektöre olan borcunu 107 milyar euro azaltacak.

‘Tek çareleri euro’dan çıkmak’

Bu arada adı kriz kâhinine çıkan ABD’li ekonomist Prof. Nouriel Roubini ise Yunanistan’ın krizden çıkması için geriye kalan tek çözümün euro’dan çıkmak ve drahmi’ye dönmek olduğunu söyledi. BBC tarafından düzenlenen bir tartışmaya katılan Roubini, ekonomik büyüme elde etmesi ve rekabetçiliğini tekrar kazanması gerekirken Yunanistan’a empoze edilen kurtarma paketlerinin ülkeyi daha büyük bir durgunluğa götüreceğini öne sürdü.

Yunanistan’ın krizden çıkması için AB anlaşmalarında olmadığı halde euro’da devalüasyon yapılması ve reformları zamanla hayata geçirmesi gerektiğini ifade eden Roubini, şimdi geriye kalan tek çözümün euro’dan çıkmak ve drahmi’ye dönmek olduğunu kaydetti. Roubini, böyle bir seçeneğin kolay olmayacağını ancak durumun yönetilebileceğini söyledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler