Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Yemen'de Şii isyancılar Başkanlık Sarayı'nı ele geçirdi

Yemen'de Şii isyancılar Başkanlık Sarayı'nı ele geçirdi

Yemen'de Şii isyancılar Başkanlık Sarayı'nı ele geçirdi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2306 Beğen : 0

Yemen'in başkenti Sanaa'da Şii Husi militanları ve ordu arasında bu sabah yaşanan çatışmaların ardından militanlar kuşattıkları Başkanlık Sarayı'na girdiler.

Fransız haber ajansı isyancıların içeri girmeden önce Saray muhafızlarıyla kısa süre çatıştığı bilgisini geçti.

Reuters haber ajansı ise Yemen ordu komutanının Sarayı'ın ele geçirildiğini doğruladığı haberini verdi.

Baskın sırasında Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi'nin Başkanlık Sarayı'nda olmadığı belirtiliyor.

Sabah saatlerinde ordu ve militanlar arasında çatışma çıkmış ve sekiz kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Ardından taraflar arasında kısa süreli bir ateşkes yapıldı.

Başkanlık Sarayı'nın basılmasıyla birlikte bu ateşkesin de bozulduğundan endişe ediliyor.

Geçen haftadan bu yana Yemen'de şiddet olayları tırmanışta. İsyancılar daha önce Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi ile bir anlaşma imzalamış ve birlik hükümeti kurulduktan sonra yönetimini ele geçirdikleri başkent Sanaa'dan ayrılacaklarına söz vermişlerdi.

Ancak milisler şu ana kadar geri çekilmiş değil. Ülkenin çoğunlukla Sünni olan orta ve batı kesimlerindeki varlıklarını ise artırmış durumdalar.

Pazar günü Husi militanlarının Genelkurmay Başkanı'nı kaçırmasıyla birlikte ülkede gerilim iyice tırmanmıştı.

Husi militanları ne istiyor?

Yemen'in kuzeybatısında etkin olan Husiler, Şii mezhebinin Zeydiyye kolundan. 23 milyonluk Yemen nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan Husiler,1970'li yıllara kadar Sünni çoğunluk ile sorunsuz biçimde birlikte yaşamıştı.

1970'lerde imam Bedrettin El Husi'nin Zeydiyye mezhebine vurgu yapmaya başlamasıyla birlikte özerklik ve yönetim içerisinde daha fazla söz hakkı istemeye başlayan Husiler, 2004'te taleplerini silahlı mücadeleye dönüştürdü.

2011'de ülkenin batısındaki Saada bölgesini kontrol altına alan Husiler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Saleh'i istifaya zorlamıştı.

2014'ün Temmuz ayında Yemen merkezli Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütü ile silahlı mücadeleye girişen Husiler, ülkede artan Sünni etkisine karşı Şiilerin haklarını savunmayı amaçladığını söylüyor.

Yemen'de Devlet Başkanı ev hapsinde

Yemen'de hükümete karşı ayaklanan Şii Husi militanları başkenti ele geçirmiş durumda. Devlet Başkanı ve Başbakan'ı ev hapsinde tutan Husilerin lideri ülkenin bir dönüm noktasına geldiğini söyledi.

Abdülmalik El Husi, militanların ele geçirdiği devlet televizyonundan yaptığı konuşmada "İktidar yosuzluğk ve zorbalık bataklığına düşmüştü. Ülkemiz karanlık bir geleceğe doğru ilerliyordu. Gerek siyasi, gerek ekonomik anlamda geriye gidiyorduk" diyen El Husi, ülkenin dönüm noktasına geldiğini söyledi.

El Husi, amaçlarını "Açık uçlu" olarak tanımlarken, ülkede güç paylaşımının daha adil yapılmasını talep ettiklerini ifade etti.

Yemen'in kuzeyinde etkin olan Şii Husi hareketi, ülke nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Husiler, Sünni iktidarın azınlıkları dışladığını iddia ederek daha fazla hak ve özerklik için 2004'ten bu yana ordu güçleriyle çatışıyor.

Yemen'deki gerginlik, son haftalarda iyice tırmanarak şiddetli çatışmalara dönmüş ve Husi milisleri başkent Sanaa'daki etkinliklerini artırmıştı.

Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi ve Başbakan Halid Bahah'ın ev hapsinde tutulduğu belirtiliyor. Başkanlık Sarayı ve başkentteki diğer kamu binaları da Husi milislerinin kontrolünde.

Reuters haber ajansı, Devlet Başkanı Hadi'nin evinin önündeki muhafızların yerini Husi milislerinin aldığı bilgisini geçti.

Yaşanan şiddet olayları nedeniyle başkent Sanaa'dan kaçanlar olduğu belirtiliyor.

BM'den hükümete destek

Yemen'deki durumu değerlendiren Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada ise Husi milislerinin Başkanlık Sarayı'nı ele geçirmesi kınandı ve 'Silahlı çatışmalara derhal son verilmesi' çağrısı yapıldı.

BM açıklamasında, Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi ülkedeki meşru iktidar olarak tanımlandı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler