Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Türkiye Suriye'de 'tampon bölge oluşturabilir'

Türkiye Suriye'de 'tampon bölge oluşturabilir'

Türkiye Suriye'de 'tampon bölge oluşturabilir'
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1895 Beğen : 0

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, Suriye'de ikamet eden Türk vatandaşlarının ülkelerine dönmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

2 Nisan'da İstanbul'da yapılması planlanan Suriye'nin Dostları grubu zirvesinde "sonuca yönelik" bir toplantı yapmayı planladıklarını da söyledi.

Erdoğan bu açıklamaları, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Suriye'de tampon bölge kurulacağına yönelik sözleri hatırlatılınca yaptı.

Başbakan, Suriye'den Türkiye'ye kaçan sığınmacılar için Kilis'te büyük bir çadır kent oluşturduklarını da ifade etti.

İlki Tunus'ta yapılan Suriye'nin dostları zirvesine, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupalı devletlerin yanı sıra, Esad yönetimine karşı Arap devletleri katılmış, Rusya ve Çin ise toplantıyı boykot etmişlerdi.

Türkiye, İstanbul'daki zirveye Rusya ve Çin'in de katılmasını sağlamaya çalışıyor.

Suriye içine kurulacak bir tampon bölge, Suriye ordusu ile Türkiye ordusunu karşı karşıya getirebilir.

"Suriye riskli, Türkler dönsün"

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda, "Suriye'deki gelişmelerin seyrinin vatandaşlarımız için ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu itibarla, Suriye'de ikamet eden vatandaşlarımızın yurda dönmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi.

Bakanlık, Suriye'deki gelişmelerin özellikle karayoluyla seyahatler açısından yol açtığı sıkıntıların daha önceki duyurularla dikkate getirildiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu

Mecbur kalınmadıkça Suriye üzerinden karayolunun kullanılmaması, zorunlu hallerde ise gündüz seyahat edilmesi yönünde uyarılarda bulunulduğunu da hatırlattı.

Duyuruda, Suriye'deki son gelişmeler ışığında, Şam Büyükelçiliği Konsolosluk şubesince konsolosluk hizmeti verilmesi faaliyetinin 22 Mart 2012 Perşembe günü saat 17.00'den itibaren durdurulacağı belirtiliyor.

Halep Başkonsolosluğu'nun ise vatandaşlara mevcut koşullar çerçevesinde konsolosluk hizmetleri sunmaya devam edeceği kaydedildi.

Öte yandan Suriye'deki Türklerin gerektiği takdirde Beyrut ve Amman Büyükelçiliklerinin konsolosluk şubelerine başvurmalarının her zaman mümkün olduğu vurgulandı.

Suriyeli sığınmacı sayısında artış

Türk yetkililer, son günlerde Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısında artış olduğunu, dün ülkeye giriş yapan sığınmacı sayısının 1000'i bulduğunu söyledi.

Türkiye'deki toplam Suriyeli sığınmacı sayısının ise 14,700 olduğu belirtiliyor.

Dün isyanın başlamasının birinci yılı dolayısıyla başkent Şam'da Esad yanlısı büyük bir gösteri düzenlenmişti.

Şam yönetimi, isyanın dış ülkelerin bir komplosu olduğunu ve amacın Suriye'deki istikrarı bozmak olduğunu savunuyor.

Birleşmiş Milletler heyet gönderiyor

Birleşmiş Milletler, Suriye'deki durumu incelemek üzere hafta sonu bu ülkeye bir heyet göndereceğini açıkladı.

Suriyeli resmi bir heyetinin öncülüğünde yapılacak inceleme gezisine İslami İşbirliği Örgütü görevlileri de katılacak.

Heyet Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı muhalefetin güçlü olduğu Humus, Hama ve Dera gibi kentleri ziyaret edecek.

BM açıklaması, bugüne kadar 8000 kişinin öldüğü iddia edilen isyanın birinci yıldönümüne denk geldi.

BM'nin İnsani İşler ve Yardım Koordinasyonundan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, çatışma bölgesindeki halkın acil ihtiyaçları için yardıma izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada, 200'e yakın yardım kuruluşu ve insan hakları örgütünün Rusya ve Çin'e, Suriye'deki şiddeti durdurmak için Birleşmiş Milletler'in çabalarına destek olması için çağrı yaptı.

Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'yi kınama karar tasarısını, Libya tipi bir dış askeri müdahalenin yolunu açacağı gerekçesiyle veto etmişti.

Geçen haftalarda silahlı isyancıları Humus'taki Bab-ı Amr semtinden çıkaran Suriye ordusu Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib kentinde düzenlediği operasyonun ardından, isyanın başladığı Deraa kentinde bir askeri operasyon başlattı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler