Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Tunceli 'Barajlara Hayır' dedi

Tunceli 'Barajlara Hayır' dedi

Tunceli 'Barajlara Hayır' dedi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2254 Beğen : 0

Moğoltay Mahallesi Kışla Meydanı'nda toplanan grup, ''Üstün Kamu Yararı Munzur'un Korunmasındadır. Dersim'de Baraj İstemiyoruz'' yazılı pankart ile Munzur ve Pülümür çaylarının akışını simgeleyen yaklaşık 100 metre uzunluğunda mavi renkli branda açarak yürüyüşe geçti.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, bazı siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda yurttaşın katıldığı yürüyüş, Tunceli-Erzincan Karayolu Sütlüce yol ayrımında sona erdi.

5 dakikalık oturma eyleminin ardından grup adına basın açıklaması yapan Haydar Çetinkaya, enerji üretimine karşı olmadıklarını belirterek, ''Elbette enerjiye ihtiyacımız var'' dedi.

Baraj ve HES projelerine tepki gösteren Çetinkaya, Tunceli'de yapılması planlanan barajlara karşı demokratik her türlü haklarını kullanacaklarını söyledi.

Milletvekili Kamer Genç ise Munzur Vadisi'nin 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmesi için kanun teklifi verdiklerini anımsatarak, ''Onu çıkaracağız'' dedi.

Genç, Tunceli'de baraj yapımına izin vermeyeceklerini söyledi.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin de ''Doğal varlıkları hiçbir şey geri getiremez. Onun için de Dersim'deki barajlara karşı mücadelenin ne olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Doğal varlıklarımız elimizden gittiği zaman bunları yaşatabileceğimiz başka hiçbir yer olmayacak'' diye konuştu.

Şahin, ''Dersim'de baraj yaptırtmayacağız. Bütün Türkiye'de dereler kardeştir. Alternatif enerji kaynaklarına 'evet' diyoruz'' ifadelerini kullandı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler