Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Suriyeye müdahale masada

Suriyeye müdahale masada

Suriyeye müdahale masada
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2116 Beğen : 0

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus'taki Suriye'nin Dostları Grubu'nun ilk toplantısının ardından Suriye'ye uluslararası müdahale ihtimalinin masada olduğunu belirterek "Sorumluluk bizden gitti. Her şey masada. Suriye'de masadayız" dedi

Suriye'ye uluslararası müdahale ihtimalinin masada olduğunu açıklayan Bakan Davutoğlu, "Her şey masada. Irak'ta masada yoktuk, Suriye'de masadayız" dedi ve ekledi:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus'taki Suriye'nin Dostları Grubu'nun ilk toplantısının ardından Suriye'ye uluslararası müdahale olasılığının masada olduğunu belirterek "Sorumluluk bizden gitti. Her şey masada. Suriye'de masadayız" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşar Esad'a karşı, 69 ülkenin Suriye Ulusal Konseyi'ni tanıdığı Suriye'nin Dostları Grubu'nun ilk toplantısının ardından uluslararası müdahale ihtimalinin masada olduğunu belirterek, "Sorumluluk bizden gitti. Her şey masada. Irak'ta masada yoktuk, Suriye'de masadayız" dedi.

Davutoğlu, Irak'a müdahale sürecinde Türkiye'nin masada olmadığını, 2004'e kadar Kürt gruplarla teması dahi olmadığını vurgulayarak Türkiye'nin bundan sonra çevre bölgelerle ilgili konularda masada olacağını söyledi.

İşte Davutoğlu'nun Tunus-İstanbul yolunda yaptığı açıklamalar:

MÜDAHALE: Şunu bilin her şey masada. Diplomatik çabaları artıracağız. İnsani yardım koridoru oluşturulursa onun da korunması gündeme gelebilir. Ama uluslararası toplumun sessiz kalması söz konusu olamaz. Biz Libya gibi bir iç savaş istemiyoruz. Ama önümüzde çok riskli bir dönem var.

MASADAYIZ: Türkiye'nin geçmişte uluslararası topluma yön vermekte etkisiz kaldığının örnekleri Minsk süreci, Dayton Barış Anlaşması, Saddam sonrası Irak. Eskiden aman bize bulaşmasın denirdi. Minsk sürecini düşündüğümde için yanıyor. Oysa Türkiye Madrid'de masada olmalıydı. Dayton süreci de başka yerlerde belirlendi, zorunlu müdahil olduk. Irak'ta, Ankara Süreci dışında etkili olduğumuz dönem yok. 2004-2005'e kadar Irak'taki gruplarla temas dahi yoktu. Ama bundan sonra biz masada olacağız, söz söyleyeceğiz. Tıpkı Somali'de olduğu gibi.

RUSYA VE İRAN'A: Eğer bir Suriye masası varsa doğal olarak en önde olmamız lazım. Artık küresel bölgesel ölçekte tüm masalarda varız. Tüm çabalara rağmen Rusya ve İran ile görüş ayrılığımızı gideremedik. Ama bunun sorumluluğu bizde mi? Sürecin başında İran'a gittim, ABD'den önce Rusya'ya gittim. Biz dedik ki bu süreçte kimse negatif rol oynamasın, uluslararası toplum birlikte hareket etsin. Ama böyle bir kan akarken görüş ayrılıkları var diye yürüttüğünüz inisiyatiften geri kalamazsınız. Birileri buna göz yumuyor diye bizim susmamızı kimse beklemesin.

SORUMLULUK BİZDEN GİTTİ: Biz geriye çekilip ne olursa olsun demiyoruz. BM'de kabul edilen kararı benimseyen ülkelerle aktif diplomasi yürütüyoruz. Yolun bittiği yerde yeni yol açacağız. Rusya ve İran'la görüşmeye devam edeceğiz ama bunun sorumluluğu bizden gitti. Bu kadar aktif olan ülkenin konjonktürel sıkıntıları olacak, mülteciler gibi görüş ayrılıklarına düşeceksiniz. Ama görüş ayrılığı var diye inisiyatif almaktan geri duramazsınız. Esad'ın bir B Planı da varsa uygulanmaması için her şeyi yapacağız.

Kaynak: Sabah GazetesiYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler