Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Suriye'nin faturası Esad'a

Suriye'nin faturası Esad'a

Suriye'nin faturası Esad'a
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1808 Beğen : 0

Ban, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve Associated Press haber ajansının ulaştığı raporunda, Suriye yönetiminin ağır silahlar kullanmayı sürdürmesine, bombalama haberlerine ve "yetkililerin, hükümete bağlı güçler ve hükümet yanlısı milisler tarafından insan haklarının kitlesel ihlallerine neden olan artan güvenlik baskısına" değindi.
BM Genel Sekreteri, BM ile Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın aracılık yaptığı 6 maddelik barış planının uygulanması konusunda sadece "küçük bir ilerleme" kaydedildiğine dikkati çekti.

Ban, Suriye yönetimine, şiddeti durdurma sözünü derhal yerine getirmesi, yerleşim birimlerinden askerlerini ve ağır silahlarını çekmesi, insani yardım çalışanlarının ihtiyaç içindeki sivillere yardım etmesine izin vermesi ve insan hakları ihlallerini durdurması çağrısında bulundu.

Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmesi planlanan BM Genel Sekreteri, Suriye muhalefetinin tüm unsurlarından da, şiddeti durdurması ve insan haklarına saygı göstermesini istedi.

BM Genel Sekreteri ayrıca, BM'nin silahsız 300 gözlemcisinden 271'sinin kilit kentlere yerleştirilmesinin, "yatıştırıcı etkisinin olduğunun görüldüğünü", öte yandan "şartların, hedef alınan ve tehdit edilen gözlemciler ve BM misyonu için ciddi zorluklar ortaya çıkardığını" kaydetti.

Ban, gözlemcilerin birçok yerde "kaydedeğer fiziksel yıkım" gördüğünü, "bazı kentlerin belli bölgelerinin, muhalif unsurların fiilen kontrolünde gözüktüğüne" tanıklık ettiğini sözlerine ekledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler