Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Suriye devlet ajansı : İsrail yapımı silahlar yakaladık

Suriye devlet ajansı : İsrail yapımı silahlar yakaladık

Suriye devlet ajansı : İsrail yapımı silahlar yakaladık
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2382 Beğen : 0

Suriye devleti resmi haber ajansı bugün israil yapımı silahlar ele geçirildiğini duyurdu. Ajanstan gelen haber şöyle ;

Güvenlik birimlerinin vatandaşları korkutan, bariyerler kuran, özel ve kamu mülklerini tahrip eden silahlı terör gruplarına yönelik takip ve kovuşturmasının ardından Hama ilindeki Madik Kalesi beldesi güvenlik ve istikrarına kavuştu.

Belde sakinleri, teröristlerin belde sakinlerini rehin aldığı, işlerine gitmelerini engellediği, çocukların okula gidişini önlediği ve insanları beşeri kalkan olarak kullandığını belirterek beldelerinin doğal yaşamına dönmesi ardından güven ve huzura kavuştuklarını dile getirdi.

20120401-114606.jpgSilahlı grupların göç ettirdiği belde sakinlerine evlerine ve topraklarına dönme çağrısı yapan belde sakinleri beldenin doğal yaşamına döndüğünü ifade etti. Diğer yandan güvenlik birimleri Homs ilindeki Curatularais semtinde silahlı terör gruplarına ait yuvalardan birine baskın düzenledi.

Güvenlik birimleri 3 katlı bir binadan ibaret olan terör yuvasında İsrail ve Amerikan yapımı otomatik tüfek, suikast silahı, makineli tüfeklerle birlikte askeri üniformalar, gelişmiş iletişim araçları ve patlayıcı madde yakaladı.

Bununla birlikte terör gruplarının çaldığı modern tıbbi cihazlar, hastane yatakları, oksijen tüpleri, ilaçlar, çeşitli tıbbi ekipmanlar hastanelere iade edildi.

Halep kentinde ise asayiş güçlerinin silahlı terör gruplarının Merci semtine yerleştirdikleri el yapımı bombayı imha etmeye ve vatandaşları uzaklaştırmaya çalıştıkları sırada patlatılan bomba 17 sivil vatandaş ve asayiş güçleri mensubunun yaralanmasına yol açtı.

Olayda basın dezenformasyon kanallarının iddia ettiği gibi can kaybı yada çevreye ateş açma yaşanmadı.

20120401-114356.jpg

Ahali Bir Çok Teröristin Yakasını Ele Verdi

Güvenlik birimleri dün Şam kırsalında düşen Doğu Ğuta bölgesinde yerel ahalinin işbirliği ile muhtelif suçlardan aranan bir çok kanun kaçağı ve teröristi silahlarıyla yakaladı.

SANA’ya konuşan resmi bir kaynak, operasyonda bir çok mayın ve bubi tuzağının ele geçirildiğini belirtti.

Bab el-Hava’da Muhtelif Türlerde Silah Dolu Araba Yakalandı

Güvenlik birimleri dün İdlib kırsalında ve Türkiye sınırlarında düşen Bab el-Hava bölgesinde muhtelif türlerde silah dolu Van tipi kapalı bir araba yakaladı.

İdlib ilinden bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; Bab el-Hava bölgesinde bir teftiş noktasında dur emrine uymayan arabanın güvenlik birimleri tarafından kovalandığını ve çevrildiğini söyledi.

Kaynak dur emrine uymayan araba şoförünün güvenlik birimlerine ateş açmasıyla güvenlik birimlerinin açılan ateşe karşılık vermek zorunda kaldıklarını, bunun sonucunda da şoförün öldüğünü ifade etti.

Arabanın teftişe alınmasıyla içinde bir çok otomatik silah ve keskin nişancı silahları için çok sayıda merminin bulunduğunu belirten kaynak, aynı zamanda bir çok muhaberat cihazı ve gece görüş cihazlara ilaveten gaz dolu mutfak tüplerinin yakalandığını söyledi.

Teröristlerin Lübnan’dan Suriye'ye Sızma Eylemleri Çökertildi

Öte yandan güvenlik birimleri; Homs iline bağlı Telkelah kenti kırsalında Lübnan ile sınır şeridinde bulunan Beyun Köyünde Lübnan topraklarından yasadışı yollarla Suriye'ye girmeye çalışan teröristlerin eylemlerini çökertti.

SANA’ya konuşan bir kaynak; teröristlerle güvenlik birimleri arasında meydana gelen çatışmada bir kısım teröristlerin ölü ve yaralı düştüklerini, bir kısmının da Lübnan topraklarına doğru geri kaçmayı başardıklarını aktardı.

Kaynak çatışmada ayrıca bir adet Doşka marka ağır makineli tüfek, bir çok otomatik taramalı silah, bir çok bubi tuzağı, el bombaları ve anti zırh cephanesinin ele geçirildiğine işaret etti.

Teröristlerin Barınaklarına Baskın Operasyonu

20120331-223243.jpgBu arada güvenlik birimleri Homs Kentinin Curat el-Arais Semtinde terör gruplarının barındıkları üç katlı bir binaya baskın operasyonu düzenledi.

Baskın operasyonunda aralarında İsrail ve ABD yapımı olan büyük miktarlarda silah ve cephane yakalandı. Ele geçirilen silahların arasında otomatik taramalı silahlar, bol miktarlarda mühimmat, askeri çantalar ve dürbünlü silahlar bulunuyor.

Teröristlerin barınaklarında ayrıca gelişmiş muhaberat cihazları, tıbbi malzeme ve cihazlar bulundu.

Babaamro’da Silah Deposu Bulundu

Homs Kenti Babaamro Semtinde ise güvenlik birimleri dün terör gruplarının semtte bulundukları sırada kullandıkları bir silah deposu buldular.

Silah deposunda makineli ve otomatik silahlar, bubi tuzakları, el bombaları, büyük miktarlarda ve farklı türlerde mühimmata ilaveten çok sayıda fünye bulundu.

İdlib Kırsalında Patlayıcı Düzenekleri Etkisiz Hale Getirildi

Diğer yandan bomba imha ekipleri dün, silahlı terör gruplarının İdlib ilinde vatandaşları ve asayiş güçlerini hedef almak için yerleştirdikleri iki patlayıcı düzeneğini etkisiz hale getirdi.

Yerel kaynaklar; etkisiz hale getirilen bombaların ilkinin 40 kg ikincisinin ise 50 kg ağırlığında olduğunu ifade ederek, ikisinin uzaktan kumandalı cihazla havaya uçurulmak üzere hazırlanmış olduklarına dikkat çektiler.

Bomba imha ekipleri İdlib ile Harem arasındaki otoyol üzerinde yine terör grupları tarafından yerleştirilen iki bombayı imha etti. Ağırlıkları 35 ila 50 kg arasında olan bombaların imha edilmelerinde her hangi bir hasarın meydana gelmediği belirtildi.

SANA HABER AJANSIYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler