Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Suriye anayasaya evet dedi

Suriye anayasaya evet dedi

Suriye anayasaya evet dedi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2218 Beğen : 0

Suriye’de siyasî kriz devam ediyor. Uluslararası camiada Esad rejimine karşı farklı yollar düşünülürken; Humus’un Bab Amr bölgesi başta olmak üzere ülkede yoğun bombardıman devam ediyor.

SURİYELİ MUHALİFLERİ SİLAHLANDIRIN ÇAĞRISI

Katar ve Suudî Arabistan, Esad rejimine karşı muhalefet eden Suriyelilerin silahlandırılmasını istedi. Talep ilk olarak Suudî Arabistan’dan, bugün de Katar’dan geldi.

AB'NİN HEDEFİNDE SURİYE MERKEZ BANKASI VAR

AB dışişleri bakanları, Suriye Merkez Bankası'na yaptırım kararı aldı. Bugün Brüksel'de Suriye'deki şiddet olaylarını ele alan AB dışişleri bakanları, Suriye'ye uygulanan yaptırımların ağırlaştırılması konusunda anlaştı. Suriyeli bazı yetkililerin hesaplarını dondurma kararı alan AB, bu ülkeden altın, değerli metal, elmas alınmasını ve Suriye'ye kargo uçuşlarını da durdurdu.

PUTİN'DEN BATIYA SURİYE VE İRAN UYARISI

Çin ile birlikte Suriye’ye müdahaleye karşı çıkan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskova’nın, NATO'nun hava saldırılarıyla Muammer Kaddafi karşıtlarına yardım ettiği Libya'daki olayların benzerinin tekrarına izin veremeyeceği uyarısında bulundu ve “Bu deneyimden aldığımız ders yüzünden Suriye'deki iç sürece askeri müdahale sinyali gibi algılanabilecek her türlü BM Güvenlik Konseyi kararına karşıyız'’ açıklamasını yaptı.

ŞAM, TUNUS TOPLANTISI KARARLARINI REDDETİ

Suriye yönetimi Tunus'ta yapılan Suriye'nin Dostları Toplantısı kararlarını reddettiğini duyurdu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Suriye'nin Düşmanları" şeklinde tanımladığı toplantı kararlarını reddettiklerini belirterek alınan kararları kınadıklarını söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriyeli kaynak, Tunus'ta yapılan konferansın, Arap Birliği tarafından düzenlenen bakanlar toplantısı ve uluslararası platformlarda yapılan toplantılarda Suriye ve halkına karşı yapılan tüm planların başarısız kalmasının ardından yapıldığını söyledi.

SURİYELİ YARALILAR ÜRDÜN’E KAÇIYOR

Yaralı Suriyeliler ise Ürdün’e kaçmaya çalışıyor.

Ürdün’de yayınlanan es Sebil Gazetesi’nin haberine göre, Suriye’de olayların başladığı ilk günden beri yaklaşık bin yaralı Suriyeli Ürdün’e kaçtı. Suriyelilerin komşu ülke Ürdün’de tedavi görmek istemelerinin sebebi ise Baas güçlerinin hastaneleri basması ve yaralıları gözaltına alması…

SURİYE'DE EKSİK VE GEÇ REFERANDUM

Uluslararası toplumun geniş bir kesminin desteklediği ağır yaptırımlarla kuşatılan Suriye dün yeni anayasa için referanduma gitti. 11 aydır süren isyanın ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından halk oyuna sunulan taslak, 50 yıllık Baas Partisi hegemonyasına en azından kağıt üstünde son veriyor, çok partili düzene geçişi öngörüyor.

Seçim sandıkları dün 07.00’de açıldı. 18 yaşını dolduran 14 milyonu aşkın Suriyeli’nin “evet” veya “hayır” seçeneklerini işaretleyerek oy vermesi için ülke genelinde 13 bin 835 sandık kuruldu. Ancak son iki haftada bir dizi “isyancı” yerleşimde Suriye güvenlik güçleri kontrolü sağlamış olsa da, özellikle başkent Şam dışında “olağanüstü hal” şartlarının mevcut olması referanduma gölge düşürdü.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler