Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Sisi: Benim dönemimde Müslüman Kardeşler olmayacak

Sisi: Benim dönemimde Müslüman Kardeşler olmayacak

Sisi: Benim dönemimde Müslüman Kardeşler olmayacak
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1579 Beğen : 0

Mısır'da cumhurbaşkanlığı adayı eski Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, "Cumhurbaşkanlığı dönemim boyunca Müslüman Kardeşler diye bir şey olmayacak" dedi.

Mısır televizyonlarının yayımladığı programda konuşan cumhurbaşkanlığı adayı eski Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, yönetime gelmek için plan yapmadığını belirtti. Sisi, şunları söyledi:

"Mısır yönetimini ele geçirmek için plan yapmış olsaydım, kendime ve halkın iradesine saygı göstermiş olamazdım. 3 Temmuz 2013'te yaptığım açıklama gayet açıktı. O tarihte hiç kimsenin müdahalesi olmadan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'u geçici cumhurbaşkanı olarak açıkladım ve ardından 'Mısırlıların iradesine saygı göstermek benim için yönetimden daha şereflidir' dedim."

Sisi, "Geçen şubat ayında Mısır'ın içeriden ve dışarıdan hedef alındığını görünce cumhurbaşkanı adayı olmaya karar verdim. Ülkenin ve halkın geleceği için her vatansever bunu yapmalıdır. Mısır'a hiç kimse zarar veremez, onu koruyacak sahipleri vardır" ifadesini kullandı.

"Ordunun yönetimde rolü olmayacak"

Halkın isteği ve çağrısı üzerine cumhurbaşkanı adayı olduğunu dile getiren Sisi, "Mısır halkının emirlerini yerine getirmek herkesin üzerine düşen bir görevdir. Vatandaşlar, ülkedeki en yüksek otoritedir" yorumunda bulundu.

Ülkeyi ordunun yönettiği yönündeki suçlamaları da reddeden Sisi, ordunun Mısır'ı önceden yönetmediği gibi şimdi de yönetmeyeceğini savunarak, ordunun geçmiş 30 yıl boyunca esas görevi olan ülkeyi korumakla uğraştığını, gelecekte de ülkeyi yönetmekte rolü bulunmayacağını dile getirdi.

Gelecek aşamada önceliğinin ne olduğu sorusuna "Gelecekteki önceliklerim istikrar ve güvenliktir" yanıtını veren Sisi, polisin yardımıyla ve insan haklarını ihlal etmeden güvenliği sağlamaya çalıştığına işaret etti.

"Cihatçı teröristlerle tehdit ettiler"

Mısır'da 3 Temmuz sonrasında meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Sisi, "(Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı kastederek) Yöneticilerinden biri durumu değerlendirmek için benimle görüşmek istedi ve 45 dakika görüştük. Bana parmaklarıyla işaret ederek, Suriye, Afganistan ve Libya'dan savaşçılar gelerek Mısırlılara ve orduya karşı savaşacaklarını söyledi" diye konuştu.

Sizin buna cevabınız ne oldu sorusuna ise Sisi, "Biz varken hiç kimsenin insanları korkutmasına izin vermem. Mısırlılar evlerinde korkutulmaktansa ölmeyi tercih eder. Ona, orduya karşı silah kaldıranı yeryüzünden sileceğimi söyledim" yanıtını verdi.

Sisi, "Şimdiye kadar bana iki kere suikast düzenlendi ama korkmuyorum çünkü eceller Allah'ın elindedir" yorumunda bulundu.

"Müslüman Kardeşler ile tekrar barış olmayacak"

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı halkın beklentilerini yerine getirmemekle eleştiren Sisi, "İhvan, Mısırlıların gözünden düştü. Bu sorun şahsımla ilgili değil. Bu düşünceyle tekrar barış olmayacak. İhvan, dini ve siyasi ahmaklık sorunu yaşıyor. Benim cumhurbaşkanlığı dönemim boyunca İhvan diye bir şey olmayacak" dedi.

Sisi: Türkiye'ye kapılar kapandı
Sisi, Türkiye'ye ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye kendi davranışından dolayı kapıları kendisi kapattı. Türk halkıyla hiç bir sorun yok" diye konuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler