Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Silivride Mahkeme Var Adalet Yok !

Silivride Mahkeme Var Adalet Yok !

Silivride Mahkeme Var Adalet Yok !
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2156 Beğen : 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu : " Silivri ’de hakim var savcı var mahkeme var adalet yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu : " Silivri ’de hakim var sevcı var mahkeme var adalet yok" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , “Balyoz Planı” davasında verilen karara ilişkin, “ Türkiye 'de nereden gelirse gelsin her türlü darbeye karşıyız. Bunu bir köşeye yazacağız. Halktan büyük bir güç yoktur. Onu da bir köşeye yazacağız. Ama bir ülkede adil yargılama yoksa, kişileri alacaksınız içeri atacaksınız, savunma hakkı vermeyeceksiniz, bunu kabul etmiyoruz. Özel yetkili mahkemeleri kabul etmiyoruz” dedi.

Kılıçtaroğlu; “Balyoz Planı” davasında verilen karara ilişkin, “Bizim inancımız şudur; varsa suçlu cezasını çeker, adalet içinde çeker. Ama adaleti alıp çöp sepetine atacaksınız, ondan sonra bu ülkede adalet arayacaksınız. Bunu kabul etmiyoruz. Adalet, kutsal, üzerine titrenmesi gereken bir kavramdır. Onu yüceltmemiz gerekir. AKP iktidarı adalet kavramını da çöp sepetine attı” dedi.

Balyoz davasında karar duruşmasını izleyen CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ise mahkemenin son savunmaları alırken kurallara uygun davranmadığını belirterek, "Son sözler avukatlar olmadan alınamaz. Hukuka aykırı davranıldı" dedi.

Özgündüz, Balyoz davasında kararın açıklanmasının ardından gazetecilere açıklama yaptı. Silivri Cezaevi önünde konuşan Özgündüz, “Bugün burada bir hukuk katliamı yapılmıştır. Hukuk silah olarak, zulüm aracı olarak kullanılmıştır. Bir milletvekili olmaktan çok hukukçu kimliğimle bu açıklamayı yapıyorum. Savunma hakkı ihlal edilmiştir. Bugün yürürlükteki Ceza Usül Kanunu’muza göre 5 yıldan fazla ceza gerektiren suçlarda avukat olmadan hüküm kurulamaz. Son savunma alınamaz. Mahkeme avukatlar olmadan son savunmayı almıştır son sözlerini sormuştur ve en az 13 yıl 4 ay olmak üzere hapis cezası vermiştir. Mahkeme sanıkları 3'e ayırdı. Çetin Doğan , Özden Örnek ve Halil İbrahim Fırtına gibi sanıkları öncelikle müebbet ağır hapis cezasına mahkum etti daha sonra eylem teşebbüs aşamasında kaldığı için 20 yıl hapis cezası vermiştir. Saygun, Alan, Bek, Temizöz ve Balanlı gibi sanıkları öncelikle müebbet ağır hapis cezası ile cezalandırmış daha sonra eksik teşebbüs nedeniyle 18 yıl hapis cezasına düşürmüştür. Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu bir kısım sanığa ise hükümeti cebren görev yapmaktan men suçundan öncelikle ağırlaştırılmış müebbet cezası vermiş. Daha sonra bunları 16 yıla düşürmüş. Burada ben hukukçu olarak söylüyorum hüküm kurulamazdı. Hukukun en temel ilkesi olan savunma hakkı ihlal edilmiştir. Hukuk katliamı yapılmıştır. Yeni ihtilal düzeninin ilk mahkeme kararıdır” dedi.

GÜRSEL TEKİN : "ALINAN KARARLARIN TAMAMI SİYASİDİR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin , CNN Türk’ün Ana Haber Bülteni’ne telefonla bağlanarak Balyoz Davası kararlarına ilişkin soruları yanıtladı. Kararı sert bir dille eleştiren Gürsel Tekin , "Baştan beri alınan kararların tamamı siyasi karardır. Eğer hukuken işlemiş olsa, tüm kararlara baktığınızda, telefon dinlemeleri ve lüzumsuz belgelerle, kamuoyunun gündemini meşgul etmiştir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin , CNN Türk’ün Ana Haber Bülteni’ne telefonla bağlanarak Balyoz Davası kararlarına ilişkin soruları yanıtladı. Kararı sert bir dille eleştiren Gürsel Tekin , "Baştan beri alınan kararların tamamı siyasi karardır. Eğer hukuken işlemiş olsa, tüm kararlara baktığınızda, telefon dinlemeleri ve lüzumsuz belgelerle, kamuoyunun gündemini meşgul etmiştir" dedi.

Kararın tamamının tartışma konusu olduğunu söyleyen Tekin, konuşmasına şöyle devam etti: "Ne yazık ki evrensel hukukun oturmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Nasıl ki 1997 yılında sayın Erdoğan hakkında verilen karara itiraz edip rahatsız olduysak, bugünki karar da aynı karardadır; Siyasi bir karardır. Özel Yetkili Mahkemelerin vermiş olduğu bir karardır. Burada farklı bir şey beklemek doğru olmazdı. Uzun süredir malesef Silivri ’de yani ’toplama kampı’ dediğimiz kamptaki verilen bütün kararların hukuken tartışılması gereken kararlardır. Biraz önce 1-2 saat önce iktidar yetkilisi bir hukukçu aynı zamanda kendisinin de hukukçu kimliği olan bir şahıs, Evet bu karar bundan sonra darbecilerin önünü kesecek, böyle bir hukukçu da, böyle bir siyasetçi de böyle lafların çıkması doğrusu çok ayıpladım. Eğer siz darbelerin olmasını istemiyorsanız, darbelerin önüne geçmek istiyorsanız, bütün darbecilerin getirmiş olduğu antidemokratik uygulamaları ve darbeye açık olan yasaları değiştirirseniz, darbelerin önüne geçebilirsiniz. Aksi takdirde, 30 kişi 300 kişi, 500 kişiyi yargılayarak, darbelerin önüne geçmek mümkün değildir. Gelin darbecilerle de hesaplaşalım. Evrensel hukuka oturtalım. Verilen kararın tamamı tartışma konusudur."

EMİR KOMUTA ZİNCİRİ
Kararın tamamının tartışma konusu olduğunu dile getiren Tekin, "Baştan beri alınan kararların tamamı siyasi karardır. Eğer hukuken işlemiş olsa, tüm kararlara baktığınızda, telefon dinlemeleri ve lüzumsuz belgelerle, kamuoyunun gündemini meşgul etmiştir. Askerlik yapan herkes çok iyi bilir, emir komuta zinciri diye bir şey vardır. Varsayalım ki ben orada komutan olsaydım, bir üstün bana vermiş olduğu talimatı yerine getirmemek hukuken mümkün değildir. Şimdi eğer öyle bir şey varsa, 360 kişiyi niye yargılıyorsunuz? Kim bu emir komutayı verenler? Bu emir komutayı verenler, ya da bu emir komuta, bu organizasyonun olduğu dönemde, o komutanlar bütün bu kademenin başındaki komutanlar değil miydi? Elbette tartışma konusu olacak. Yani bir yerde tartışma var. Ama tartışmanın başındaki insanın yargılanmaması, doğrusu ayrı bir tartışma konusudur" diye konuştu.

"KARARIN TAMAMI GÖLGELİ BİR KARARDIR"

Cumhuriyet Halk Partisi ’nin bütün kadroları darbelerde yargılandığını belirten Tekin, "Eğer bugün bunlar iktidarsa, darbecilerin yaratmış olduğu iktidardır. Sabıkalı bir iktidardır. Demokratik zeminle gelen bir iktidar değildir. Bütün bunlar tartışma konusu. Özel Yetkili Mahkeme’lerin bütün kararları tartışmalı bir karardır. Kararın tamamı gölgeli bir karardır. Bu maddeler olduğu sürece, eğer darbeciler darbe yapmak isterlerse, yarın da darbe yapabilirler" diye konuştu.

Gürsel Tekin ayrıca, alınan kararı Meclise taşıyacaklarını, kararla ilgili mücadele edeceklerini de ifade etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da karara tepkili olduğunu söyleyen Tekin, Kılıçdaroğlu ’nun kararara ilişkin düşüncelerini şöyle açıkladı: " Silivri ’deki mahkemeler hukuk mahkemeleri değil, bir toplama kampı. Oradaki yargı da iktidarın emrinde."Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler