Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Sandinista'nın son kurucusu öldü

Sandinista'nın son kurucusu öldü

Sandinista'nın son kurucusu öldü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1869 Beğen : 0

Nikaragua'da ABD'nin desteklediği diktatörlük rejimini 1979'da yıkan Sandinista gerilla hareketinin hayattaki son kurucusu Tomas Borge Martinez 81 yaşında öldü.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın hükümet sözcüsü eşi Rosario Murillo, Borge'nin ölümünü, radyo ve diğer kanallardan eş zamanlı yayımlanan açıklamayla duyurdu.

Murillo, Borge'nin ölüm sebebini açıklamadı, ancak ordu bir süre önce, Borge'nin zatürre ve diğer rahatsızlıklardan tedavi gördüğünü bildirmişti.

Rosario Murillo, "Carlos Fonseca gibi Borge de hiçbir zaman ölmeyenlerden biri. O her zaman Sandinista Cephesi'nde bizimle birlikte olacak" diye konuştu.

Borge, Ulusal Sandinista Kurtuluş Cephesi'ni kurmak için Carlos Fonseca Amador ve diğerlerine 1961'de katılmıştı. Sandinista adı, 1930'larda Amerikan askeri müdahalesine karşı savaşan Augusto Cesar Sandino'nun ismi dolayısıyla konulmuştu. Ortega da harekete sonradan katılmıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler