Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Şam'dan askeri ve siyasi hamle

Şam'dan askeri ve siyasi hamle

Şam'dan askeri ve siyasi hamle
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1670 Beğen : 0

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te ordunun önceki gün başlattığı kara operasyonuna fazla direnemeyen muhalifler bir aydır yığınak yaptıkları Selahaddin semtinden çekilirken Devlet Başkanı Beşşar Esad koltuğunda ikinci ayını doldurmadan Ürdün’e kaçarak muhalefete katılan eski Başbakan Riyad Hicab’ın yerine Sağlık Bakanı Vail el Halki’yi atadı. İsyanın başladığı Dera kentinden olan Halki, kabinedeki Sünni siyasetçilerden biri. Hicab’ın kaçışıyla darbe alan Esad, askeri alanda da muhalefete baskıyı arttırıyor. Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Dera el Şahba Tugayları’ndan Hüssam ebu Muhammed, muhalif grupların Selahaddin’de iki sokaktan çekildiğini ve karşı saldırı için hazırlık yapmak üzere Sukari semtinde toplandığını belirtti.

‘Beklenmedik saldırı’
Ebu Muhammed, ordu saldırılarında en az 40 muhalifin ve çok sayıda sivilin öldüğünü söyledi. ÖSO’dan Veysel Eyüb de “Önceki gece bölgede tüm kontrol bizdeydi ama rejim güçleri hiç beklenmedik bir şekilde saldırdı. Durum çok kötü ve taktik olarak çekilme kararı aldık” dedi. Bir başka muhalif komutan ise ordunun bombardımanında 40’tan fazla evin yıkıldığını, Selahaddin’in doğusundaki Seyf el Devla ve Meşad semtlerinde iki yeni cephe açmaya çalıştıklarını belirtti.

‘Halep’ten çekilmeyeceğiz’
Yerel kaynaklara göre Bab Hadid, Mesir, Tel Rifat, Tafad ve Meneğ ve Sahur semtlerinde de şiddetli çatışmalar yaşandı. ÖSO sözcüsü Kasım Saadeddin ise Halep’ten çekilmeyeceklerini ve karşı saldırı için plan yaptıklarını ifade etti. Resmi haber ajansı SANA önceki gün Selahaddin’de ordunun kontrolü tümüyle ele geçirdiğini belirtmişti. Muhaliflerden bazılarının Türkiye ’ye kaçmaya çalıştığı ve sınırda şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun saldırıları nedeniyle çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini, dün ülke genelinde en az 78 kişinin öldüğünü bildirdi. Başkent Şam’ın Budiye, Ayn Terma, Kalamun, Kadem ve Aseli bölgelerinin önceki gece boyunca helikopter destekli olarak ağır silahlarla bombalandığını dile getiren kaynaklar, Ayn Terma’da iki ordu arasında sokak çatışmalarının yaşandığını söyledi. Ülkesindeki olaylardan kaçan 212 Suriyeli, Hatay’ın Yayladağı ilçesinden Türkiye ’ye sığındı.
Bu arada dün Suriye rejimine yakınlığıyla bilinen Lübnan’ın eski Enformasyon Bakanı Michel Samaha tutuklandı. Üst düzey bir yetkili Samaha’nın Suriye’ye komşu ülkenin özellikle kuzeyindeki patlamalarla bağlantısı olduğunu söyledi. (AP- BBC )Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler