Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Sabahat Tuncel'e hapis cezası

Sabahat Tuncel'e hapis cezası

Sabahat Tuncel'e hapis cezası
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2067 Beğen : 0

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Barış ve Demokrasi Partisi ( BDP ) Milletvekili Sebahat Tuncel katılmazken avukatları Ercan Kanar ve Baran Doğan hazır bulundu. Avukat Baran Doğan, "Yargılama aşamasında tutuklu olan müvekkilim yasama dokunulmazlığına dayalı olarak tahliye edilmiş, Daha sonra uygulamada hiçbir yeri olmadığı halde savcılık tahliye gerekçesine itiraz etmiş, itiraz üzerine düzeltilen gerekçeye dayalı olarak yargılamaya devam edilmiştir. Son zamanlarda siyasi iradenin söylem ve talepleri doğrultusunda operasyonlar, tutuklamalar ve yargılamalar yapılmaktadır. Bunların doğru olmadığı kanaatindeyiz. Müvekkil hakkında delil yoktur, beraatine karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.

8 YIL 9 AY HAPİS
Yargılamaya son veren mahkeme, Sebahat Tuncel 'in PKK örgütüne üye olmak suçunu işlediği sabit olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Tuncel’in “Yasadışı PKK silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediğini belirten mahkeme, ‘suçun işleniş biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suç konusunun önem ve değeri ve kastının yoğunluğunu’ dikkate alarak Tuncel’in 7 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Cezayı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yarı oranında artıran Mahkeme, Tuncel’in cezasını 10 yıl 6 ay hapse çıkardı. Cezanın ‘Tuncel’in geleceği üzerindeki olası etkilerini’ göz önüne alan mahkeme, son olarak cezayı 8 yıl 9 ay hapis olarak belirledi.


SIRADA YARGITAY AŞAMASI VAR

Mahkeme ayrıca Tuncel’in TCK’nın 53. maddesi kapsamında ‘Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına’ hükmetti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde yargılanan Tuncel bu davada tutuklu yargılanırken 2007 yılında milletvekili seçilmiş ve tahliye edilmişti. Karar Yargıtay tarafından onaylanırsa, karar meclise gönderilecek. Böylece Tuncel'in mileltvekilliğinin düşürülmesi gündeme gelebilecek.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler