Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Rusya'dan şok eden karar

Rusya'dan şok eden karar

Rusya'dan şok eden karar
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2095 Beğen : 0

Rusya Komünikasyon ve İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, YouTube sitesini Rusya Federasyonu’nda erişime kapatmaya hazırlandıklarını duyurdu. Twitter’de konuya değinen Rus Bakan, “Şaka maka, bu film yüzünden (Müslümanların Masumiyeti) tüm Rusya’da YouTube 3-5 Kasım’da erişimi kapatılabilir” dedi.

Bakan, 1 Kasım’da Çocukların sağlığı ve gelişmesine zarar veren enformasyondan korunmasıyla ilgili kararın çıkacağını da hatırlattı. Çocuklar için tehlikeli sayılan internet sitelerinin "kara listeye” dahil edilmesinin ön görüldüğü yeni karar , mahkeme izni olmadan internet sitelerinin kapatılmasını ve bloke edilmesini kapsıyor. Belgeye göre, siteler hemen siyah listeye düşmeyecek, önce ilgili federal denetim kurulu Roskomnadzor tarafından kontrol edilecek. Site listeye düşer düşmez hosting, site sahibinden bir gün içinde kapanmasını talep edecek. Eğer bu talep yerine getirilmezse hosting siteye ulaşmayı bloke edecek.

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov ve parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Ruslan Gattaov’un sert tepkili açıklamalarının ardından dün Başsavcılık harekete geçmişti. Senatör Gattarov ayrıca filmin incelenerek erişimine yasaklanması için Başsavcılığa resmi talepte de bulunmuştu.

Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya Soruşturma Komisyonu bu filmin aşırılıkçı ilan edilmesi ve Rusya’da internet ortamında erişiminin durdurulması için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.. İnananların dini duygularına hakaret ettiği ve etnik topluluklar arası nefret duygularını kışkırttığı gerekçesi ile inceleme yapılmakta. Yargılama başlamadan önce mahkeme Rusya başsavcılığının talebi üzerine bu filmin yayınlanmasını önleyecek bir ön karar alır. Konu Federal İletişim, Basın Yayın ve Bilgilendirme Servisi’ne iletilir.” ifadelerini kullanmıştı.

YouTube Basın Bürosu’ndan Ria Novosti ajansına yapılan açıklamada, Başsavclılık’tan uyarı aldıklarını ve konuyu ABD merkez ofisine aktardıkları kaydedildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler