Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Rusya Tartus üssünü tahliye ediyor

Rusya Tartus üssünü tahliye ediyor

Rusya Tartus üssünü tahliye ediyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1826 Beğen : 0

Üssün komutanı Albay Dmitriy Jivoronkov, tahliye işleminin başlatılabilmesi için Rusya Başkomutanı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’den emir beklendiğini duyurdu.

Rusya’nın Tartus üssünü kapatıp çekilmeye hazırlandığı haberini bu sabah İzvestiya gazetesi duyurdu. Üssün Rus komutanı Albay Jivoronkov’a dayandırılan haberde şöyle denildi:

“Rusya tarafından 40 yıldan beri Akdeniz’de ikmal noktası olarak kullanılan üssün kara bölümünden tahliye işlemi gerçekleştirilmiştir. 80 kişiden oluşan Tartus personeli, karadaki üç depo ve komuta merkezi binasından limanda demirli PM-138 adındaki teknik gemiye taşınmıştır. Muhalif ve hükümet güçleri arasındaki çatışmaların Tartus’a ulaşma ihtimali nedeniyle, bu teknik gemi personel açısından iyi bir sığınak değildir. Bu yüzden personelin tamamen bölgeden ayrılması için Putin’in emri bekleniyor. Asıl tahliyenin hava yoluyla gerçekleştirilmesi bekleniyor”.

1971 yılında Sovyetler Birliği döneminde Suriye’de kurulan Tartus üssü 40 yıldır Rusya’nın Akdeniz’deki levazım deposu olarak kullanılıyordu. Tartus Sovyetler sonrası Rusya’nın yurt dışındaki son deniz üssü.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler