Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Özgür Gündem 1 aylığına kapatıldı

Özgür Gündem 1 aylığına kapatıldı

Özgür Gündem 1 aylığına kapatıldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1873 Beğen : 0

İstanbul 14. ağır Ceza Mahkemesi, gazetenin dünkü sayısının 1, 8, 9, 10 ve 11. sayfalarında yer alan haber, yorum ve fotoğrafların "Örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla, gazeteye 1 ay kapatma cezası verdi.

İstanbul 14. ağır Ceza Mahkemesi, gazetenin haber, yorum ve fotoğrafların "Örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla, gazeteye 1 ay kapatma cezası verirken, gazetenin dünkü ve bugün çıkacak tüm sayılarına el konulmasına karar verdi.

Kararın ardından gazetenin basımının yapıldığı Gün Matbaası'nı basan polis, gazetenin basılan son sayısına el koydu.

ÖZGÜR GÜNDEM'İN SERÜVENİ

30 Mayıs 1992'de yayın hayatına başladıktan sonra 8 muhabir ile 19 dağıtımcısı katledilen ve 14 Nisan 1994'te kapatılan Özgür Gündem Gazetesi, 17 yıl aradan sonra geçtiğimiz yıl 4 Nisan'da okurları ile buluşmuştu.

30 Mayıs 1992'de İstanbul'da başlayan ve yayın yaptığı süre boyunca büroları defalarca basılan, 30'u muhabir olmak üzere 76 çalışanı öldürülen Özgür Gündem gazetesi 14 Nisan 1994'te kapatıldı.

Özgür Gündem, JİTEM'in bölgedeki faaliyetlerini ve Hizbullah katliamlarını gündeme getiren ilk yayın organı olmuştu.

Yayına başladıktan sadece 7 gün sonra Diyarbakır Muhabiri Hafız Akdemir öldürüldü. Ardından Ferhat Tepe ve Nazım Babaoğlu başta olmak üzere 30 muhabiri öldürüldü.

OHAL Bölgesi'ne girişi yasaklanan gazetenin dağıtımını üstlenenler de hedefteydi. JİTEM ve Hizbullah militanlarınca işlenen bu cinayetler sonucu iki yılda 76 gazete çalışanı hayatını kaybetti.

17 Nisan 1994'te tamamen kapatıldıktan sonra, Özgür Gündem'in ardılı olarak 28 Nisan 1994'te Özgür Ülke gazetesi yayına başladı. Bu gazetenin de üç bürosu 3 Aralık 1994'te bombalandı. Bombalı saldırılarda gazete çalışanı Ersin Yıldız yaşamını yitirirken, 21 çalışanı da yaralandı.

Özgür Gündem Gazetesi, 17 yıllık aranın ardından geçtiğimiz yıl 4 Nisan günü "Mirasınızı devralıyoruz" sürmanşetiyle yayına başlamıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler