Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Obama'dan flaş Suriye kararı

Obama'dan flaş Suriye kararı

Obama'dan flaş Suriye kararı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1461 Beğen : 0

Beyaz Saray'dan bir yetkili NBC News'e yaptığı açıklamada, konuyla ilgili görüşmelerin Birleşmiş Milletler'de başlayacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da ABD, Fransa ve İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bir karar tasarısı sunacağını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Rusya'nın teklifini kabul ettiklerini açıkladıktan sonra NBC News'e yaptığı açıklamada "barışçıl çözüm"ün kabulünün "savaşa bir son vereceğini" ümit ettiğini söylemişti.

OBAMA'DAN DESTEK
ABD Başkanı Obama'nın, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim etmesi önerisinin BMGK'da tartışılmasına destek verdiği bildirildi.

Beyaz Saray yetkilileri, Obama'nın Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefon görüşmelerinde Rusya'nın önerisinin ele alındığını açıkladı.

Obama, ABD'nin askeri saldırı planlarını durdurabilecek olası bir gelişme olarak nitelediği öneriyle ilgili ayrıntıların hala belirsiz olduğunu kaydetti.

MERKEL: KÜÇÜK BİR UMUT IŞIĞI VAR
Almanya Başbakanı Angela Merkel Suriye'de barışçıl bir çözüm bulunması için küçük bir fırsatın bulunduğunu söyledi.

Merkel, Baden-Württemberg eyaletinin Freiburg kenti Rust beldesinde seçim kampanyası çerçevesinde katıldığı bir etkinlikte, Suriye'ye askeri müdahalenin masadan kalkmadığını, ancak bunun muhtemelen engellenebileceğini belirtti. Merkel, "Diplomasinin ve siyasetin şans bulması için küçük bir umut ışığı var. Bunu kullanmamız lazım" ifadesini kullandı.

BMGK ÜYELERİNE ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI
BM Güvenlik Konseyi (BMGK) eylül ayı dönem başkanı Avustralya'nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, Konsey üyelerini "Suriye" konulu acil toplantıya davet etti.

TSİ 23.00'de gerçekleştirilecek toplantıda Suriye konusununda müzakerelerde bulunacağı belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, yaptığı açıklamada, ülkesinin konuyla ilgili görüşlerini daha somut hale getirdiği bir karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi’ne bugün sunacağını ve bu tasarıda Şam rejiminin kimyasal silah stokunun önce envanterinin çıkartılıp sonra da derhal imha edilmesinin isteneceğini söylemişti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler