Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Namaz Hocası İslam'a aykırıydı

Namaz Hocası İslam'a aykırıydı

Namaz Hocası İslam'a aykırıydı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2340 Beğen : 0

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''İsmet İnönü zamanında toplatıldığını'' söylediği Namaz Hocası Kitabı'nın, İslam ile ilgili yanlış bilgiler içermesi nedeniyle toplatıldığını söyledi.

Bilgehan, düzenlediği basın toplantısında, ilk ve son kez özel bir konu hakkında basının karşısına çıkmayı umduğunu ifade etti.

Geçmişten dersler çıkararak ülkede yaşayanları daha mutlu, özgür, refah içinde yarınlara taşımayı amaçladığını belirten Bilgehan, ''Geçmişine saygı, vefa göstermeyen, geleceğine de güvenemez. Başbakan iktidarının 3. döneminde sık sık CHP tarihini ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarını eleştiriyor'' dedi.

Bilgehan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Şubat'taki toplantıda, 25 Kasım 1944'te Reisicumhur İsmet İnönü ve bakanlarının imzasıyla yayınlanan, ''54 Farzlı Büyük ve Tam Namaz Hocası'' adlı kitapların toplattırılmasını, dönemin yöneticilerinin inanç özgürlüğüne karşı tavırlarının somut bir örneği olarak gösterdiğini anlattı.

BU YAPTIĞI BAŞBAKAN'A YAKIŞIR MI?

Bu yasaklamayı çok yadırgadığını ve içine dert olduğunu ifade eden Bilgehan, şöyle konuştu:

''Çocukluğum namaz kılınan bir evde, iyi bir Müslüman olan anneannem Mevhibe İnönü ile gittiğim mevlitlerde geçti. Bakanlar Kurulu'nun gerekçeli kararını araştırdım ancak gerekçe ortadan yok olmuştu. Yasaklanmış kitapları bulduk. Kitapları aralarında eski Diyanet İşleri Başkanı'nın da olduğu din uzmanlarına incelettirdim.

Evet, kitaplar toplatılmıştı, çünkü kitaplarda, aslı ile uygun olmayan, İslamiyet'e aykırı, Müslümanlık karşıtı bölümler eklenmişti. Yanlış bilgiler içeren kitaplar toplatılarak doğruları basılıp halkın hizmetine sunulmuştu. Hayatta olmayan, kendilerini savunamayacak insanları haksızca suçlamak bir Başbakan'a yakışır mı? İftira atmak Müslümanlık'ta günah, siyasette ayıp değil mi?''

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes de söz konusu kitapların fotokopilerini göstererek, neden toplatıldığını açıkladı.

Kitaplarda İslam ile bağdaşmayan dini bilgilerin yer aldığını belirten Özkes, ''54 Farzlı Büyük ve Tam Namaz Hocası Türkçe Namaz Sureleri kitabında, ülkemizde kabul görmeyen ayakkabıya mesh anlatılmakta, Kunut duaları eksik ve yanlış olarak verilmekte, erkeğin ipekli elbise giymesi ve bıyıklarını kesmesi, imansız gitmenin sebepleri olarak gösterilmiştir'' dedi.

Bilgehan, ''AK Parti'den Çankaya Belediye Başkanlığı adaylığı teklifi alıp almadığının'' sorulması üzerine, ''Bu konuda bir şey söylemek istemiyorum. Ben o zaman da CHP milletvekiliydim, sosyal demokrat görüşlü siyasetçiyim'' dedi.

Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler