Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Mursi'nin Zaferi, Ordunun Vesayeti

Mursi'nin Zaferi, Ordunun Vesayeti

Mursi'nin Zaferi, Ordunun Vesayeti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1766 Beğen : 0

İhvan'ın yaptığı hataların ve adaylarının yedek oluşunun bu sonuca katkıda bulunduğu tartışmasız ancak Ahmed Şefik'in rakibi Hamdin Sabbahi veya Abdulmunim Ebulfutuh da olsaydı pek bir şey değişmezdi. Ahmed Şefik'i savunanlar Muhammed Mursi ile yarışması için ona oy vermediler. Zira yorumların ekseriyeti Abdulmunim Ebulfutuh'un ikinci tura yükseleceği yönündeydi.

Olup biten, geniş kapsamlı dolandırıcılığın sonucudur. Sandıklar ve oy sayımındaki dolandırıcılığı kastetmiyorum. Askeri Konsey'in istihbarat, güvenlik ve medya kollarıyla oluşturduğu genel hava, İhvan'ı ve genel olarak İslamcıları sert ve üzerinde çalışılmış bir kampanya kanalıyla şeytanlaştırmaya yoğunlaştı. Bunun yanı sıra asayiş olayları ve insanları güvenlikten yoksun bırakma amaçlı faaliyet yayıldı. Böylelikle Askeri Konsey'in adayı Ahmed Şefik'in güvenlik ve asayişi sağlayacağı vaadi üzerinde duruldu. Birçok kesimde zarar gören, devrimcilere ve devrimin getirdiği kaosa dayandırılan ekonomik durumun kötüleşmesi de cabası. Yurtdışındaki Mısırlıların oylama sonuçları bu son boyutu net şekilde teyit ediyor. Muhammed Mursi, dışarıdaki oyların yüzde 75'ini elde etti. Yüzde 52'yi aşmayan nihai sonuca kıyasla bitirici ve net bir sonuçtu bu.

Askeri Konsey, birkaç gün önce yargı kolu Anayasa Mahkemesi kanalıyla parlamentoyu feshettiğinde ibre Ahmed Şefik lehine seyrediyordu. Özellikle de bu karar Şefik'in ikinci turda aday olmasına vurgu yapan siyasi tecrit yasasını da kapsadı. Herkes mahkemenin kararlarını açıklaması sonrası Şefik'in sadece bir cumhurbaşkanı adayı değil, bizzat Mısır'ın cumhurbaşkanı gibi konuştuğunu gördü.

Konsey, mahkeme kararlarıyla devrimci safları, seçimleri sürdürmek isteyenler ile seçimlerin faydasız olduğunu düşünen, Mursi'nin çekilmesini ve devrimin yeniden başlatılmasını isteyenler diye ikiye bölmeye çalıştı. Bu durum devrimci güçler arasında bölünmelere yol açtı. Birçok kimse sandığa gitmedi. Bu da Halk Meclisi ve cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerine oranla katılımın düşük olmasına yansıdı.

Seçim sonuçlarından saatler önce açıklanan 'tamamlanmış anayasa deklarasyonu' ise Askeri Konsey'in iktidar oyununu sürdürdüğünü, Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin şu ana kadar bazı belirtileri kalsa da tedrici şekilde kurtulduğu Türk deneyimini hatırlatarak halk ve devlet üzerinde vesayetin sürmesini istediğini doğrulayan bir başka hikâyeydi. Deklarasyona, Konsey'e anayasa kurucu komitesi kurma -bir başka ifade ile yasama- hakkı veren benzeri yetkiler de eklendiğinde bütün bunlar seçilmişlerin temsilcilerinden ve seçilmiş cumhurbaşkanından uzak halk üzerindeki vesayeti teyit etmektedir.

O halde bu, yargıçlarını devrik rejimin atadığı bir mahkeme kanalıyla anayasa elbisesine sarılmış sefil askeri bir diktatörlüktür ve hiçbir şekilde halk üzerinde bir vesayet kurulamaz. Devrimin hedefleri ise velayet tamamen halka dönmeden gerçekleşmez. Planın son parçasını oluşturan cumhurbaşkanlığının seçim sandıkları kanalıyla Ahmed Şefik'e verilmesi kısmında başarısız olunmasından dolayı sevinç duyduğumuz kesin ancak bu durum Mısırlıları gerek Halk Meclisi'nin feshi olsun gerekse tamamlanmış anayasa deklarasyonu kanalıyla vesayet oluşturmak olsun yaşananları görmezlikten gelmeye sevk edemez.

Bugün Mısırlılar yeni bir vesayetle karşı karşıyalar. Kendilerinden ve cumhurbaşkanlarından bu vesayeti sonlandıracak ve velayeti halka verecek yeni bir direniş yolculuğuna başlamaları beklenmektedir. Halkın iradesinin galip geleceğine olan güvenimiz asla sarsılmayacaktır. Mısır'da dünyanın özgür insanlarına ilham kaynağı olan ve tiranlık karşısında merhamet göstermeyen büyük bir halk olduğu görüldü.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler