Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti

Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti

Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2085 Beğen : 0

Birand'ın ölüm haberini oğlu Umur Ali Birand, Amerikan Hastanesi'nde kamuoyuna duyurdu.

"Vücudundaki son elektriğe kadar ben ve annem yanındaydık" diyen oğul Birand, kıdemli gazetecinin hastanedeyken de işini sürdürmeye gayret ettiğini dile getirdi.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Hastamız Mehmet Ali Birand, safra yollarına yönelik geçirdiği girişimi izleyen dönemde gelişen kardiyak yetmezlik sonrasında yapılan tüm müdahalelere cevap vermemiş ve saat 18:29'da kaybedilmiştir."

Kanal D Haber Grup Başkanı Birand'ın yoğun bakıma alındığı ve daha sonra öldüğü haberleri üzerine çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve sanatçı Amerikan Hastanesi'ne gitti.

49 yıllık kariyer

Birand, gazeteciliğe 1964'te Milliyet gazetesinde başladı.

Milliyet muhabiri olarak 1971'de gittiği Brüksel'de 20 yıl yaşadı. Türkiye'nin Kıbrıs adasına askeri müdahalede bulunduğu 1974 yılı, Birand'ın gazetecilik kariyerinde de dönüm noktası oldu.

Türkiye'nin Avrupa ve NATO ile ilişkilerine mercek tutan başlıca isim haline geldi. Özellikle önde gelen uluslararası siyasetçilerle yaptığı röportajlar yankı uyandırdı.

Mehmet Ali Birand, 1970'lerde ve 80'lerin başında Brüksel'den bildirdiği haberlerle BBC Türkçe Servisi'nin radyo yayınlarına katkıda bulundu. Daha sonraki yıllarda ise BBC Türkçe'ye katkılarını analiz içeren yorumlarıyla sürdürdü.

Birand'ın yıldızı, 1985'te TRT'de başlayan ve ardından Show TV'de devam 32. Gün programıyla parladı.

1988'de Lübnan'da, PKK lideri Abdullah Öcalan ile röportaj yapan ilk isimlerden biri oldu.

1992-1995 döneminde Show TV'de ana haber bültenini sunan Birand, daha sonra Kanal D Grup Başkanlığı görevini üstlendi ve CNN Türk televizyonunun kuruluşunda yer aldı.

Birand ayrıca, Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesi, 12 Eylül askeri darbesi, Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Türkiye-Avrupa ilişkileri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısı ve PKK konularında kitaplar kaleme aldı.

Bu kitaplar İngilizce, Almanca ve Yunanca'ya çevrildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler