Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Marine Le Pen'den Sarkozy'ye darbe

Marine Le Pen'den Sarkozy'ye darbe

Marine Le Pen'den Sarkozy'ye darbe
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1740 Beğen : 0

Le Pen, başkent Paris'te düzenlenen büyük mitingde ne Nicolas Sarkozy, ne de François Hollande'ı destekleyeceğini bildirdi; taraftarlarına da vicdanları doğrultusunda oy kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Marine Le Pen seçimlerin ilk turunda 6,5 milyon oy (oyların yüzde 17,9'unu) topladı.

Son kamuoyu yoklamaları François Hollande'ın Sarkozy'den 6 ile 10 puan ilerde olduğunu gösteriyor. Halen Hollande yüzde 54, Sarkozy ise yüzde 46 oranında desteğe sahip görünüyor.

Hollande ve Sarkozy yarın televizyonda bir araya gelerek kozlarını paylaşacaklar.

Marine Le Pen, Paris'in Opera Meydanında düzenlenen Ulusal Cephe mitinginde "Başlattığımız bu hareket durdurulamaz. Zaferimiz kaçınılmaz!" dedi. Partisinin yürüttüğü kampanyayı öven Le Pen, "Fransız politikasının yer çekim merkezi olduklarını" söyledi.

Le Pen, Sarkozy'nin son dönemde yaptığı siyaset değişikliklerinin 5 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde yaptıklarıyla çeliştiğini ve yeniden cumhurbaşkanı olamayacağını belirtti.

Sarkozy'den sendikalara suçlama

Nicolas Sarkozy de bugün Paris'in Trocadero Meydanı'nda, "yapılan gerçek işleri ortaya koyacağını" söylediği, büyük bir miting düzenledi.

BBC'nin Avrupa editörü Gavin Hewitt, bu açıklamanın, Fransız Solu'nun işin değerini anlamadığı gibi bir mesaj taşıdığı için, işçi sendikaları arasında öfke uyandırdığını belirtiyor.

Mitingde sendikaları, savunduklarını iddia ettikleri işçi sınıfını yoksullaştırmakla suçladı. Solun işçi hakları üzerinde tekel kuramayacağını vurgulayan Sarkozy, önceki Sosyalist yönetim zamanında uygulamaya konmuş olan haftada 35 saatlik çalışma sınırlaması yüzünden, yüzbinlerce işin yok olduğunu söyledi.

Sarkozy, daha önceki saatlerde RMC radyosuna verdiği mülakatta, aşırı sağın oylarını toplama amaçlı görülen konuşmalarını sürdürerek Fransa'da çok fazla göçmen bulunduğunu savundu.

Sarkozy, "Göçmenleri toplumla bütünleştirme sistemimiz çalışmıyor. Neden? Çünkü topraklarımıza gelenleri toplumla bütünleştirmeyi tamamlamadan başkaları geldi. Çok fazla sayıda insan geldiği için de bütünleşme sistemimiz felce uğradı." dedi.

Hollande: Fransızlar değişim istiyor

Bugün 1 Mayıs dolayısıyla Fransa'nın dört bir yanında işçiler ve işçi sendikaları, yürüyüş ve mitingler düzenledi.

Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı François Hollande, Nevers kentinde taraftarlarına seslenerek Fransız halkının değişim istediğini bildirdi.

Hollande, artık sadece Sosyalist Parti'nin değil, tüm ve birleşik solun adayı olduğunu vurguladı.

Paris'in Bastille Meydanında sendikaların düzenlediği mitinge katılmamayı tercih eden Sosyalist Parti adayı Hollande, Sarkozy'nin "daha ziyade gerçek işsizliğin cumhurbaşkanı olduğunu" söylüyor. Bastille mitinginde Sosyalist Parti'nin birinci sekreteri Martine Aubry'nin konuşması planlandı.

Birinci tur seçimlerden sonra, oyların yüzde 11'ini toplayan solcu kesimin adayı Jean-Luc Melenchon, taraftarlarından ikinci turda Hollande'a oy vermelerini istemişti.

Ancak ajanslar yine de Hollande'ın fazla belli etmeden Ulusal Cephe oylarını toplamaya çalıştığına işaret ediyor. Ulusal Cephe'ye verilen oyların yerleşik düzene duyulan öfkeden kaynaklandığını düşünen Hollande, bugünkü konuşmasında "kendi ekonomimiz izin vermediği için yabancılara kapımızı açamayız" dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler