Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Malavi Devlet Başkanı’nın öldüğü doğrulandı

Malavi Devlet Başkanı’nın öldüğü doğrulandı

Malavi Devlet Başkanı’nın öldüğü doğrulandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1612 Beğen : 0

Malavi Devlet Başkanı’nın öldüğü devlet radyosu tarafından doğrulandı. Radyo, Devlet Başkanı Mutharika'nın 78 yaşında klap krizinden öldüğünü açıkladı.

Mutharika geçen Perşembe evinde düşerek rahatsızlandığı için başkent Lilongwe’deki devlet hastanesine kaldırılmıştı.

Cuma sabahı hastaneden elde edilen bilgiler, kalp krizi sonucunda öldüğü duyurulmuş, fakat hükümet kaynakları Devlet Başkanının ölmediğini, durumunun ciddiyetini koruduğunu bildirmişti.

Mutharika 2004’de devlet başkanlığını seçildi ve 2009’da ikinci kez devlet başkanlığı seçimlerini kazandı.

Devlet başkanlığının ilk dönemlerinde uyguladığı tarım ve gıda politikaları ile Malavi’yi Afrika ülkeleri için model ülke yapmayı başaran Mutharika, geçen Temmuz’da yiyecek fiyatlarının aşırı yükselmesi sonucu eleştirilmiş, Malavi’nin bir çok şehrinde devlet başkanı karşıtı gösteriler gerçekleşmişti. Hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik kuvvetlerinin orantısız güç kullanması sonucu 19 gösterici hayatını kaybetmişti.

Ekonmist olan Mutharika Dünya Bankası Malavi temsilcisi olarak çalışırken eski devlet başkanı Bakili Maluzi tarafından Ekonomi Bakanı olarak atanmıştı. Ekonomi bakanlığı döneminde Dünya Bankası’ndan alınan kredilerle tarım ve sanayi alanlarında önemli yatırımlar gerçekleştirilmişti.

2004’te Maluzi’nin devlet başkanlığından ayrılması sonucu yapılan seçimlerde Demokratik Kalkınma Partisi’nin adayı olarak girdiği seçimleri büyük oy farkıyla kazanmıştı. Muhalefet, Mutharika’nın Batılı ülkelerin adamı olmakla suçluyor devleti diktatörce yönettiğini iddia ediyordu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler