Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem 'Maden katliamı'nın sanığı madenciler

'Maden katliamı'nın sanığı madenciler

'Maden katliamı'nın sanığı madenciler
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1616 Beğen : 0

İşçilerin "polise karşı koyan, ateş açan ve ulusal çapta kargaşa yaratan" kalabalık içinde yer aldıkları iddia ediliyor.

Olayda yer alan polisler hakkında ise henüz adli bir işlem yapılmıyor. Savcılık sözcüsü Frank Lesenyego, öncelikle bir komisyonun polisin davranışlarını inceleyeceğini söyledi.

Dünyanın üçüncü büyük platinyum üreticisi olan Lonmin'in madeninde 16 Ağustos'taki grev sırasında tutuklanan 270 işçiden altısı hâlâ hastanede yatıyor.

Diğer işçilerin tutulduğu, başkenti Pretoria'daki Garankuwa mahkemesinin önü, bırakılmaları için yapılan gösterilere sahne oluyor.

Savcılık yetkililerinin BBC'ye verdiği bilgiye göre, 270 işçiye "toplu eylem" suçu isnat edilecek.Savcılık sözcüsü, iddianamenin savunma tarafına verildiğini ve bugün mahkemede resmen sanıkların yüzüne okunacağını belirtti.

Hâlâ kapalı olan Marikana madenindeki olaylar, işçilerin ücret ve sendikal özgürlük talebiyle greve çıkmasıyla başlamıştı.

İlk çatışmalarda iki polis ve iki güvenlik görevlisi ile altı sivil ölmüş, daha sonra polisin ateş açması sonucu 34 işçi hayatını kaybetmişti.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, madeni ziyaret ettiğinde işçilere "acılarını anladığını" belirterek, hızlı ve etkili bir soruşturma sözü vermişti.

Ekonomisi büyük ölçüde madenciliğe dayanan Güney Afrika'da, grevlerin diğer madenlere yayılmasından endişe ediliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler