Gündem

Lübnan'da gerilim

Lübnan'da gerilim
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1744 Beğen : 0

Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde, kamuoyunun dikkatini Hizbullah'ın "silahlı" eylemlerine çekmeyi amaçlayan bir grup gösterici, kente girişi sağlayan yolu kesti.

Sayda kentindeki Bilal Bin Rabah camisi vaizi Ahmed el-Esir ve destekçilerinin başlattığı protesto gösterileri 5'inci gününe girdi. Sayıları yaklaşık bini bulan göstericiler, Sayda kentine girişi sağlayan ana yolu kapatarak kamuoyunun dikkatini Hizbullah'ın "silahlı" eylemlerine çekmeyi hedefliyor.

Hükümet yetkilileri ve farklı siyasi görüşlere sahip liderlerin El-Esir'i gösteri yerini değiştirmesi ve kente giriş yolunu açması yönündeki ikna çabalarının bir sonuç vermediği, güvenlik güçlerininse göstericilere herhangi bir müdahalede bulunmadığı kaydediliyor.

Düzenlediği basın toplantısında gösterilerin barışçıl olduğunu vurgulayan şeyh Ahmed el-Esir, "Yolu kesiyoruz çünkü herkesin isteklerimizi duymasını istiyoruz. Bizim artık gerekçesi ne olursa olsun devletin kontrolünde olmayan silahlı militanlara tahammülümüz kalmadı. Hizbullah 2000 yılından itibaren ülke içinde egemenliğini kurdu ve diğer grupları dışlıyor. Hizbullah'ın silah bırakacağına ikna olana kadar yolu açmayı düşünmüyoruz. Ülkede bir karışıklık çıkar ve kan akarsa bunun sorumluluğu Hizbullah;tadır. Saydalılar olarak onurlu ve eşit bir yaşam sürmek istiyoruz" dedi.

Son gelişmeler üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanı Mervan Şirbil, göstericilerle görüşmeleri sürdürdüklerini, kısa bir süre içinde bu soruna çözüm bulacaklarını belirtti.

Öte yandan Sayda kentinde El-Esir'in düzenlediği gösterilere karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Hizbullah'ın yayın organı El-Menar ise el-Esir'in Katar tarafından finanse edildiğini ve bölgede fitne çıkarmak isteyenler tarafından kullanıldığı iddiasına yer verdi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler