Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem KCK: Geri çekilme durdu, ateşkes sürüyor

KCK: Geri çekilme durdu, ateşkes sürüyor

KCK: Geri çekilme durdu, ateşkes sürüyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1670 Beğen : 0

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “attıkları adımlar karşısında Türk hükümetinin sorumsuz davranması, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması nedeniyle gerillanın geri çekilişini durdurduklarını” açıkladı.

Eşbaşkanlık, “Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur” dedi.

“Bütün sorumsuz yaklaşımlarına rağmen yeniden AKP hükümeti ile Türk devletini demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde adım atmaya” çağıran Eşbaşkanlık, “Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır. Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir” diye belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın açıklamasında, 9 aydır çatışmasızlık sürecinin sürdüğüne işaret edilerek “Esir askerleri serbest bıraktırarak ve gerilla güçlerinin sınır dışına çekilmesi iradesini ortaya koyarak Türk devleti ve AKP hükümetine çözüm zemini ve fırsatı sunmuştur. Türk devletinin çözüm için adım atması önünde hiçbir engel kalmamıştır. Dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir yaklaşım ve pratik ortaya konulsaydı bu irade çözüm için büyük bir fırsat olarak görülürdü. Herhangi bir sorunda çözüm iradesi olanlar böyle bir ortamın sağlanmasını isterler. Kürt Özgürlük Hareketi böylesi bir ortamı fazlasıyla sağlamıştır” denildi.

“Kürt Özgürlük Hareketi üzerine düşenleri yaptığı halde devlet ve hükümet bu adımlara hiçbir karşılık vermemiş” ifadelerine yer verilen açıklamada, çatışmasızlık döneminde askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler yapıldığı ve bunun sürece “iyi niyetli yaklaşılmadığının göstergesi” olduğu vurgulandı

“Bu açıkça bir çözüm sürecinin olmadığını söylemek anlamına gelmektedir” denilen açıklamada “AKP hükümetinin sorumsuz yaklaşımları ve atılan adımları anlamsız kılması karşısında gerilla güçlerinin çekilişinin durdurulması zorunlu hale gelmiştir. Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur. Hareketimizin bu kararı almasına neden olan AKP’nin sorumsuzca yaklaşımları ve çözüm konusunda hiçbir adım atmamasıdır. Gerillanın çekilme konusunda ikna olmasını sağlayan hiçbir adımın atılmaması gerillanın geri çekilme hareketini sürdürmesini sonlandıran temel etken olmuştur.”

“ATEŞKES KONUSU KORUNACAKTIR”

“Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır” denilen açıklamada

“Ateşkesin AKP'ye adım atmasına fırsat vermek anlamına geldiği” de ifade edildi.

BAYIK AÇIKLAMIŞTI

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 5 Eylül'de yaptığı açıklamada “AKP hükümetinin “sahte paketlerle halkı seçimlere kadar oylamaya çalıştığı ve sorunu çözmek istemediğini" söyleyerek, “Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız” dedi. Bayık, çatışmaların şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söylemişti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler