Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Kadınlar Günü'nde Somalili kadının öyküsü

Kadınlar Günü'nde Somalili kadının öyküsü

Kadınlar Günü'nde Somalili kadının öyküsü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1906 Beğen : 0

Haber askerler tarafından tecavüze uğrayan ve şikayet ettiği için hapis cezası alan Somalili bir kadının hikayesini anlatıyor.

Habere göre Lul Ali Osman Barake Somali'de çatışma nedeniyle yerinden edilenler için kurulan kampta yemek dağıtım yerine gittiği sırada bir grup asker tarafından alıkonuluyor ve tecavüze uğruyor.

Barake'nin şikayetiyle başlayan dava sürecinde ne hastane yetkilileri, ne polis, ne de yargının kendisine destek olduğu belirtiliyor.

Barake'nin yaşadıklarını bir gazeteciye anlatması üzerine, hem kendisinin hem de gazeteci Abdiaziz Abdinur İbrahim'in hapis cezası aldığını aktaran haber, uluslararası tepki üzerine Barake'ye verilen bir yıllık hapis cezasının düşürüldüğünü belirtiyor.

Ancak gazeteci İbrahim basamadığı haberi nedeniyle aldığı altı ay hapis cezasını yatmaya devam ediyor.

Barake Guardian'a verdiği röportajda 'ben tutuklandım, tecavüzcüler ödüllendirildi' diyor. Gazete, Barake'nin kendisine yapılanlar nedeniyle şiddet ve tecavüz mağduru kadınların seslerini çıkaramayacağını ve gazetecilerin de bu vakalara yaklaşmayacağını söylediğini aktarıyor.

Haberde, insan hakları gruplarının ve Somali Gazeteciler Sendikası'nın tutuklu gazetecinin serbest bırakılması için harekete geçtiği belirtiliyor.

Eşinin de desteğiyle adalet mücadelesine devam eden Barake'nin şu sözlerini aktarıyor gazete: "Ben yerinden edildim. Okuma yazmam yok ve bundan yararlanmaya çalıştılar. Onlar hükümetin ve polisin itibarını korumaya çalıştılar. Ben bir mağdurdum ama beni tutukladılar. Onları ölsem de affetmeyeceğim".Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler