Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem İsrail Panikte, Hamas Tel Aviv'i Vurdu

İsrail Panikte, Hamas Tel Aviv'i Vurdu

İsrail Panikte, Hamas Tel Aviv'i Vurdu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 2363 Beğen : 0

Gazze'deki Hamas Hareketi'nin askeri kanadı İzzeddin el- Kassam Tugayları, İsrail'in Kudüs'teki Parlamentosu Knesset'e uzun menzilli füze fırlattığını açıkladı.

Kassam Tugaylarından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşılık, Kudüs'teki Parlamentosu Knesset'e de füze fırlatıldığı bildirildi.

''DEMİR KUBBE'' FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ DELİNDİ

İsrail'in ''demir kubbe'' füze savunma sistemi delindi. Sabah saatlerinde Gazze'den Hamas'ın fırlattığı Katyuşalardan birinin Kiryat şehrine düşmesiyle 3 İsrail vatandaşının ölümü, İsrail'de füze kalkanının güvenirliğinin sorgulanmasına neden oldu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze yakınlarındaki Demir Kubbe Kontrol Merkezi'ni ziyaret ederek yaptığı açıklamada, ''Hiçbir savunma sistemi mükemmel değildir. Demir Kubbe, halen İsrail'in güvenilir bir savunma sistemidir'' dedi.



İSRAİL'DE ÜRETİLİYOR

Hamas'ın attığı Katyuşa füze saldırılarına karşı İsrail'in kullandığı ''Demir Kubbe'' füze savunma sistemini İsrail'in kuzeyindeki Galile yakınlarında Rafael askeri silah fabrikasında üretiyor.

Rafael silah fabrikası kapılarını özel bir izinle AA'ya açtı. AA muhabirinin sorularını cevaplayan fabrika sözcüsü İşai David, Demir Kubbe'nin ABD ve İsrail'in ortaklaşa gerçekleştirdiği savunma füze sistemi olduğunu, mobil olarak çalışabilen ve 5 asker tarafından idare edilen sistemin, bir batarya, bir operasyon kiti ve bir radar okuyucudan oluştuğunu belirtti.

David, ayrıca sistemin özellikle kısa menzilli ve 75 kilometre kadar menzile ulaşabilen füzeler için hazırladığını ifade etti.



''ŞEHİR MERKEZİNE DÜŞECEK FÜZELERDE DEVREYE GİRİYOR''

İşai David, sistemin çalışma şeklini ise şu şekilde açıkladı:

''Karadan atılan ev yapımı tabir ettiğimiz Hamas füzeleri 45 kilometre menzile sahiptirler. Ancak Hamas son dönemde bunların menzilini 75 kilometre kadar çıkarmayı başardı. Kassam roketleri ateşlendikten bir dakika sonra hedefine ulaşma kabiliyetine sahiptir. Onları havada yakalamak için gereken süre bir dakikadan azdır. Demir Kubbe Savunma Füze Sistemi, karşıdan füze ateşlenir ateşlenmez bir saniye içinde saldırıyı algılar ve sistem hemen devreye girerek roketi havada hemen vurur. Toplam 25 füze yüklenebilen füze rampası mobil olup günde kolayca yer değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Sistem gelen füzenin çöle mi şehre mi düşeceğini ayırt etme özelliğine sahiptir. Şehir dışına düşecek füzeler için sistem ateşleme yapmaz, sistem ancak şehir merkezine düşecek füzeler için devreye girer'' dedi.

Her bir atılan füze maliyeti hakkında bilgi vermeyen yetkili, Hamas'ın Katyuşa füzelerini sadece bin dolara mal ettiğini de sözlerine ekledi.
Ayrıca sistemin devreye girdiği son 3 yıldır 12 bin rokete karşı İsrail'in savunma gerçekleştiğini iddia eden İşai David, son misilleme füzeleriyle ölen İsraillileri hatırlatmamız üzerine, bu soruyu İsrail Genelkurmayı'na yöneltmemizi istedi.

İsrail tüm güney bölgesini Demir Kubbeyle korurken, ABD, savunma sistemi için İsrail'e 1 milyar dolar yardımın yansıra teknolojik destek yardımında da bulundu.



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler