Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem İsrail bu boş mezarları kime kazıyor?

İsrail bu boş mezarları kime kazıyor?

İsrail bu boş mezarları kime kazıyor?
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1759 Beğen : 0

İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa'nın çevresinde 'hayalet mezarlar' inşa etmeye başladığı bildirildi.

Batı Şeria'da faaliyet gösteren El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu, yayımladığı bir raporda, ''İsrail, Mescid-i Aksa'nın çevresinde boş mezarlar inşa ediyor'' iddiasına yer verdi.

Raporda, İsrail'in son yıllarda Kudüs'ü Yahudileştirmek için yoğun bir çaba içinde olduğu savunularak, şu bilgilere yer verildi:

''İşgalci İsrail yönetimi, Mescid-i Aksa ve eski şehrin çevresinde hayali Yahudi kabirleri inşa etmeye başladı. İsrail, Mescid-i Aksa'nın doğusundaki Tur Dağı'ndan, Silvan Vadisi boyunca, Rebabe Vadisi'ne kadar olan alanda, binlerce boş kabir inşa etmeyi planlıyor. Bu şekilde eski kentin çevresini Yahudileştirmeyi amaçlıyor. İsrail yönetimi ve İlat yerleşim derneği restorasyon, bakım ve istatistik gerekçeleriyle etrafını kapattıkları bölgede boş mezarlar inşa etmeye başladı. Mescid-i Aksa ve çevresini, Tevrat'ta bahsi geçen bahçelere ve ulusal mekanlara dönüştürmeyi planlıyorlar.''

Mescid-i Aksa'nın çevresinin Filistin Vakfı'na bağışlanmış topraklar olduğu vurgulanan raporda, Osmanlı devletinin son dönemlerinde, bölgenin bir kısmını ölülerini gömmeleri için Yahudilere kiraladığına değiniliyor.

Raporda, Osmanlı devletiyle yapılan kiralama sözleşmesinin 1967'de sona erdiği ifade edilirken, işgal sonrasında İsrail'in sözleşmede geçen alanın çok daha fazlasını Yahudi mezarlığına dönüştürdüğü belirtiliyor.



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler