Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem İslamî endekse, 11 ülke imza attı

İslamî endekse, 11 ülke imza attı

İslamî endekse, 11 ülke imza attı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1964 Beğen : 0

İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin, faize duyarlı kesim için üzerinde çalıştığı yeni borsanın çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. 11 ülke endekse katılmak için imza atarken, Suudi Arabistan, Endonezya ve Malezya'dan gelecek cevap bekleniyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında bu ülkelerle görüşmeler devam ediyor.

Edinilen bilgilere göre Suudi Arabistan'ın ilgili otoritesi endekse katılmaya sıcak bakıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de yakından takip ettiği İslamî kurallara uyan firmaların yer aldığı endeks tüm dünyadan yatırımcılara açık olacak. Çalışmalar hakkında bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) tarafından endeks kriterlerinin hazırlandığını belirterek piyasalara güçlü giriş yapılması için üç ülkenin katılmasını beklediklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül'ün bu konuya özel önem verdiğini aktaran aynı yetkili, "S&P çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Ancak haklı olarak güçlü çıkarmak istiyorlar. Bugün çıkarabilecek durumdayız. Suudi Arabistan, Malezya ve Endonezya'nın imzalamasını bekliyoruz." dedi.

Yaklaşık beş yıldır üzerinde çalışılan borsanın tamamlanmasıyla birlikte faize duyarlı kesim için yeni bir endeks oluşturulacak. Borsaya Türkiye'nin yanı sıra diğer İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) üyesi ülkelerden şirketler seçilecek. İslamî endekste hesaplama işlemlerine başlanılması için henüz bir takvim netleşmedi. Söz konusu endekste işlem görülmesi için Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'ndaki (VOB) gibi bazı enstrümanların oluşturulması gerekiyor. Dünyada İslamî endeks uygulaması ilk kez ABD'nin Wall Street Borsası'nda 1990'lı yıllarda hayata geçirilmişti. İslamî endeks uygulamasında, bir hisse senedi sepeti oluşturulacak. Sepette İslam fıkhı açısından ticarette sorun oluşturmayacak şirket hisseleri olacak.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler